نواز شریف: پاکستان در حملات سال ۲۰۰۸ در بمبئی هند نقش داشت


نواز شریف: پاکستان در حملات سال 2008 در بمبئی هند نقش داشت

نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان تایید کرده است که کشورش در حمله سال ۲۰۰۸ میلادی در بمبئی هند نقش داشته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ در حمله ۲۶ نوامبر سال ۲۰۰۸ میلادی در بمبئی، ۱۰ فرد مسلح پاکستانی، نقاط مختلف آن شهر را برای ۳ آنلاین زیر حمله قرار دادند که در نتیجه آن ۱۶۶ نفر کشته شدند.

صدای امریکا نوشت که آنلایننامه دان پاکستان، به نقل از نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان نوشته که سازمان های تندرو در پاکستان روبه رشد بوده و عوامل غیردولتی، مسوول یک رشته حملات هماهنگ در شهر بمبئی بودند.

این آنلایننامه جزییات بیشتری در این باره نداده است.

در همین حال مختار عباس نقوی، وزیر امور اقلیت‌ها در هند، می‌گوید که نقش پاکستان در آن حملات بالاخره رسوا گردید.

 آقای نقوی به نیوزنگاران گفت: “هند به تکرار گفته است و شواهد اش را ارایه کرده که حمله تروریستی بر بمبئی، در خاک پاکستان طرح ریزی شده بود و پلان آن در پاکستان ساخته شده بود، و این عمل شیطانی، کم و بیش در پاکستان سازماندهی شده بود. شواهد غیرقابل انکار در این زمینه ارایه گردیده است. این که پاکستان آن شواهد را رد میکند، موضوع جدا است، اما صرفنظر از اینکه آنها چقدر انکار کردند، مساله رسوا شد.”

از جانب دیگر، یک دادستان هندی موظف در قضیه حملات بمبئی میگوید این نکته حالا کاملاً در سطح بین المللی روشن شد که نواز شریف، با وجود آگاهی از حقایق، در روند پیگرد عدلی حمله بر بمبئی همکاری لازم نکرده و حکومت پاکستان، گیمچه دست تندروان و اردوی آن کشور است.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل