نگرانی‌ها از احتمال سقوط غزنی به دست طالبان


نگرانی‌ها از احتمال سقوط غزنی به دست طالبان

یک عضو شورای ولایتی غزنی با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در بخش‌هایی از این ولایت از احتمال سقوط غزنی به دست طالبان هشدار داد.

به گزارش نیوزگزای وستر؛ طالبان مسلح شب گذشته بالای چندین ولسوالی ولایت غزنی یورش برده و شماری از پاسگاه‌های امنیتی را از تصرف نیروهای امنیتی افغان خارج کردند.

سخی زابلی عضو شورای ولایتی غزنی امآنلاین دوشنبه ( ۲۱ جوزا) در مصاحبه‌ با نویسنده وستر گفت که طالبان شب گذشته بر ولسوالی‌های قره‌باغ، زنه‌خان، ده یک، جغتو و مقر حملات تهاجمی‌شان را آغاز کردند.

آقای زابلی تاکید کرد که طالبان مسلح پس از ساعت‌ها درگیری با نیروهای امنیتی، توانسته‌اند که کنترول چند پاسگاه امنیتی را به دست گیرند. به گفته وی در این درگیری به دو طرف تلفاتی وارد شده است.

وی افزود که طالبان مسلح از ولایت‌های پکتیکا، ارزگان ،پکتیا و زابل  آمده و آنان حملات‌شان را در غزنی افزایش داده اند.

به باور این عضو شورای ولایتی غزنی، طالبان در تلاش اند تا کنترول ولایت غزنی را به دست گیرند.

آقای زابلی از احتمال سقوط ولایت غزنی به دست مخالفان مسلح هشدار می‌دهد و می‌گوید که اگر ازسوی حکومت مرکزی کمک صورت نگیرد، حکومت محلی قادر نیست که از حملات تهاجمی گروه طالبان جلوگیری کند.

آقای زابلی از سیاست حکومت مرکزی در قبال ولایت غزنی انتقاد کرده می‌گوید که تغییر و تبدیل مقام‌های ولایت غزنی دردی را دوا نمی‌کند و نیز هیچ تاثیر روی امنیت و ثبات این ولایت ندارد. وی بیان داشت که دولت بجای تغییر و تبدیل، تشکیلات نیروهای امنیتی را گسترش دهد تا بتوانند در تامین امنیت این ولایت موثر واقع شوند.

در همین حال عارف نوری سخنگوی ولایت غزنی نیز حملات متعدد گروه طالبان بالای چند ولسوالی‌ غزنی را تایید می‌کند ومی‌گوید که  گروه طالبان شب گذشته بالای چندین ولسوالی حمله کرده اند. وی می‌گوید در این حملات تلفات سنگین بر گروه طالبان وارد شده است.

با این حال اقای نوری از کمبود تشکلات نیروهای امنیتی در ولایت غزنی ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که به دلیل کوچک بودن تشکیلات امنیتی، آنان  قادر نیستند که از تمامی ولسوالی‌های این ولایت حفاظت کنند.

پیش از این نیز نمایندگان مردم غزنی در مجلس نمایندگان از افزایش ناامنی‌ها در این ولایت ابراز نگرانی کرده و خواهان توجه جدی حکومت در تامین امنیت ولایت غزنی شده بودند.

عبدالاحمد حسینی- نویسنده وستر