نگرانی‌ها درباره عدم شفافیت در قراردادهای معادن بی‌اساس است


نگرانی‌ها درباره عدم شفافیت در قراردادهای معادن بی‌اساس است

سرپرست وزارت معادن، نگرانی‌ها از عدم شفافیت در قراردادهای معادن کشور را بی‌اساس خوانده و می‌گوید که اصل شفافیت و حسابدهی شرط اصلی عقد قراردادهای در این سکتور است.

به گزارش نویسنده وستر؛ نرگس نهان سرپرست وزارت معادن، امآنلاین سه‌شنبه (۲۹ حوت) در یک نشست نیوزی در کابل حضور یافت و به نگرانی‌ها درباره موجودیت فساد در قراردادهای معادن پاسخ داد.

خانم نهان گفت که تمام قراردادهای کوچک، متوسط و بزرگ در بخش معادن براساس اصل شایستگی و شفافیت به شرکت‌ها واگذار می‌شود و هیچ نگرانی در زمینه عدم شفافیت این قراردادها وجود ندارد.

وی با اشاره به چهار قرارداد بزرگ معدن طلای بدخشان و غزنی و معادن مس سرپل و هرات که پیش از این گفته می‌شد به صورت ترجیحی به شرکت‌های امریکایی واگذار شده اند، تاکید کرد که این قراردادها که در اواخر کار حکومت پیشین به تصویب کابینه وقت رسیده بود به دلیل نگرانی‌ها از عدم شفافیت، امضا نشده بود اما به تازگی نهایی شده و نگرانی‌ها از عدم شفافیت در این قراردادها کاملا برطرف شده است.

نگرانی‌ها از عدم شفافیت و حسابدهی در قراردادها آنلاین گذشته از سوی نهاد دیدبان شفافیت افغانستان مطرح شد.

مسوولان در نهاد دیدبان شفافیت افغانستان ضمن ابراز نگرانی درباره عدم شفافیت قراردادهای بزرگ، پایین بودن ظرفیت وزارت معادن در مدیریت این قرارداها و ناامنی در محلات اطراف معادن، مدعی شدند که امریکا به جهت امضای سریع قراردادهای بزرگ در سکتور معادن، حکومت افغانستان را زیر فشار قرار داده است.

اعضای دیدبان شفافیت همچنان مدعی شدند که حکومت یک سال پیش پیمانی را با ایالات متحده به صورت مخفی به امضا رسانده که براساس آن حکومت افغانستان متعهد شده که برخی قراردادهای بزرگ در سکتور معادن را به شرکت‌های امریکایی واگذار کند.

اما سرپرست وزارت معادن، این نگرانی‌ها را به کلی رد کرده بیان داشت که حکومت تا وقتی که از شفافیت و حسابدهی شرکت‌های طرف قرارداد، اطمینان حاصل نکند به عقد قراردادها اقدام نمی‌کند.

وی با اشاره به ادعای اعمال فشار امریکا بر حکومت افغانستان مبنی بر واگذاری قراردادهای بزرگ به شرکت‌های امریکایی  خاطر نشان ساخت که هیچ فشاری درکار نبوده و حکومت زیر بار هیچ گونه فشار در واگذاری قراردادها نخواهد رفت.

وی در این مورد بیان داشت که تاکنون دولت امریکا هیچ تقاضای رسمی را مبنی بر امضا یا واگذاری قراردادها در سکتور معادن با حکومت افغانستان مطرح نکرده است.

سرپرست وزارت معادن همچنان در این نشست از ایجاد یک انستتیوت در بخش صنعت معدن در آینده نزدیک نیوز داده گفت، که با ایجاد این انستتیوت کارمندان این وزارت و تمام کسانی‌که در این بخش علاقمندی دارند در انستتیوت یادشده تربیه مسلکی خواهند شد.

 خانم نهان در ادامه صحبت‌هایش به سفر اخیر خود برای اشتراک در یک نشست بین المللی مربوط معادن به کشور کانادا و سپس امریکا اشاره کرده، گفت که وی در این سفر با مقام های بخش معادن برخی کشورها، از جمله شیلی، امریکا و کانادا دیدار کرده و توافقنامه‌ اعزام متخصصین معادن به افغانستان را با کشور شیلی و در بخش ظرفیت سازی و بازار یابی با امریکا و کانادا توافقنامه امضا کرده است.

به گفته وی، براساس این قراردادها کشورهای یاد شده متعهد شده اند که در بخش سیستم سازی، ارتقای ظرفیت در سکتور معادن و اصلاحات در این سکتور با وزارت معادن و پترولیم افغانستان همکاری کنند.

به گفته سرپرست وزارت معادن همچنان در طی این سفر بانک جهانی نیز متعهد شده است که مبلغ ۵۵ میلیون دالر را به هدف ارتقای ظرفیت کارکنان سکتور معدن به این وزارت کمک کند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر