نگرانی مجلس سنا از احتمال تخریب بند کجکی توسط طالبان


نگرانی مجلس سنا از احتمال تخریب بند کجکی توسط طالبان

مجلس سنا از آمادگی برخی طالبان مسلح برای تخریب بند کجکی در ولایت هلمند ابراز نگرانی کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ اخیراً والی هلمند گفته است بر بنیاد معلومات استخباراتی که به او رسیده، برخی از افراد گروه طالبان در اطراف بند کجکی به منظور حمله و تخریب بند کجکی آمادگی می‌گیرند.

یاسین خان، مدعی شده است که این افراد طالبان از سوی ایران و پاکستان به این کار تحریک شده و حتا امکانات تخریب بند کجکی در اختیار آنان قرار گرفته است.

با این وجود، فضل‌‌هادی مسلم یار رئیس مجلس سنا نیز در تازه‌ترین اظهارات خود از این اقدام احتمالی طالبان ابراز نگرانی کرده است.

آقای مسلم‌یار از حکومت مرکزی افغانستان خواست که برای حفاظت از بند کجکی توجه ویژه کند.

والی هلمند گفته است که جای بود و باش این طالبان توسط نیروهای امنیتی تشخیص شده و بزودی اقدام‌های نظامی علیه آنان صورت خواهد گرفت.

اما، محمد حسن هوتک دیگر عضو مجلس سنا نیز ضمن ابراز نگرانی از این تصمیم طالبان، گفت که والی هلمند نباید تا انجام عملیات نظامی این موضوع را با رسانه‌ها شریک می‌کرد.

به گفته او، کسانی‌که تصمیم تخریب بند کجکی را گرفته اند، اظهارات والی هلمند را ‌شنیده و قبل از انجام عملیات نظامی، جای بود و باش شان را تغییر می‌دهند.

بند کجکی هلمند از بزرگترین بندهای آبی در کشور است و با تکمیل شدن مرحله دوم نصب توربین ظرفیت تولید برق این بند به ۵۱٫۵ میگاوات برق رسیده و قرار است ظرفیت تولید برق این بند به ۱۵۱٫۵ میگاوات برق برسد که برق ولایت هلمند و ولایت‌های همجوار از جمله قندهار را تامین خواهد کرد.

پیش از این دولت ایران از بازسازی این بند و مهار آب دریای هلمند ابراز نگرانی کرده و گفته است که با این کار جنوب ایران با کمبود شدید آب مواجه شده است.

اما دولت افغانستان گفته که براساس قرارداد آبی میان دو کشور عمل می‌کند و آب اضافی که پیش از این به ایران سرازیر می‌شد را مهار خواهد کرد.

نویسنده وستر- کابل