نگرانی مجلس سنا از حمله بر هندوها؛ کرسی این اقلیت مذهبی در مجلس نباید خالی بماند


نگرانی مجلس سنا از حمله بر هندوها؛ کرسی این اقلیت مذهبی در مجلس نباید خالی بماند

مجلس سنا ضمن ابراز نگرانی از حمله بر اقلیت مذهبی هندوها در شهر جلال‌آباد از کمیسیون انتخابات خواست برای پر کردن جای نامزد آنان در انتخابات آینده پارلمانی استثنا قایل شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست امآنلاین سه‌شنبه (۱۲ سرطان) این مجلس، ضمن ابراز همدردی با اهل هنود گفت: “حادثه جلال‌آباد برای مردم افغانستان به ویژه برای هموطنان اهل هنود ناگوار و غمبار بود”.

آقای ایزدیار با اشاره به این که شمار باشندگان اهل هنود افغانستان کاهش یافته و در کابل به ۲۰۰ فامیل رسیده، افزود، اهل هنود در کنار سایر مردم افغانستان متحمل قربانی‌های زیادی در کشور شده است.

او از دولت افغانستان خواست که برای تامین امنیت تمام مردم افغانستان به ویژه اهل هنود و حفظ دارایی‌ها و اموال آنان، توجه جدی کند.

معاون اول مجلس سنا خاطر نشان کرد که در حادثه جلال آباد ۱۵ تن از هموطنان اهل هنود به شمول نامزد پارلمانی آنان کشته شده است.

او تاکید کرد که دولت باید بکوشد که چنین حملاتی روحیه باشندگان اهل هنود کشور را تضعیف نکرده و آنان با اراده قوی باید به زندگی و کار شان در کشور ادامه دهند.

در همین حال، برخی دیگری از سناتوران مجلس تاکید داشتند که حکومت به ویژه کمیسیون انتخابات باید برا پر کردن کرسی اهل هنود در مجلس، برای آنان استثنا قایل شود و اجازه دهد، شخصی دیگری به جای نامزد کشته شده سک‌های کشور ثبت نام کند.

جمعه الدین گیانوال یکی از اعضای مجلس سنا در این مورد گفت: “کمیسیون انتخابات باید به استثنایی به اهل هنود کشور چانس دوباره دهد تا آنان نامزدی را به جای نامزد کشته شده شان معرفی کنند.”

بر بنیاد قانون، یک کرسی مجلس به اقلیت اهل هنود یا سک‌های افغانستان اختصاص داده شده است.

همچنین، سناتورها با اشاره به حادثه ننگرهار تاکید داشتند که حکومت و به ویژه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار در تامین امنیت باشندگان اهل هنود کشور کوتاهی کرده اند.

بازمحمد زرمتی یکی از سناتوران گفت: “با توجه به اینکه امنیت شهر جلال آباد به خاطر سفر رییس وستر به آن شهر جدی گرفته شده بود؛ اما چگونه شهروندان اهل هنود کشور در محل زیر پوشش محافظان گارد ریاست وستری مورد هدف قرار گرفته‌اند.”

گلالی اکبری نیز گفت: “کسانیکه مسوولیت تامین امنیت رییس وستر را داشتند باید امنیت نمایندگان اهل هنود را نیز می‌گرفتند؛ زیرا آنان را برای دیدار با رییس وستر به جلال آباد خواسته بودند؛ وقتی آنان را می‌خواهند ولی امنیت شان را نمی‌گیرند، سوال بر انگیز است.”

برخی سناتوران هم انتقاد داشتند که پس از حادثه جلال آباد، هیچ مقام حکومتی هیچ گونه دلجویی از هموطنان اهل هنود نکرده است.

این در حالی است که دو آنلاین پیش جمعی از هموطنان اهل هنود که برای دیدار با رییس وستر فرا خوانده شده بودند مورد حمله انتحاری قرار گرفتند و گفته می‌شود به شمول اوتارسنگ نامزد پارلمانی آنان ۱۶ تن دیگر کشته شدند.

آقای اوتار سنگ در دوره پانزده‌هم عضو انتصابی مجلس سنا نیز بوده است.

عبدالله امینی- نویسنده وستر