نگرانی نمایندگان از چگونگی تامین امنیت انتخابات؛ کمیشنران استجواب می‌شوند


نگرانی نمایندگان از چگونگی تامین امنیت انتخابات؛ کمیشنران استجواب می‌شوند

شماری از نمایندگان مجلس از چگونگی برگزاری انتخابات در شرایط موجود امنیتی ابراز نگرانی دارند.

به گزارش نویسنده وستر؛ نمایندگان مجلس می‌گویند که با توجه به افزایش نا امنی‌ها در کشور زمینه مساعد برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی وجود ندارد.

کرام الدین رضا زاده یک عضو مجلس در این خصوص گفت که هم اکنون حکومت در ۱۵ درصد مناطق، ولسوالی‌ها و ولایت‌ها حاکمیت ندارد و با این شرایط چگونه می‌تواند انتخابات سراسری برگزار کند.

آقای رضا زاده گفت: “با این وجود در صورتیکه انتخابات برگزاری شود هم مردم که به پای صندوق‌های رای نخواهند رفت و سنگ و کلوخ هم که نمی‌توانند رای دهند”.

صادقی زاده نیلی دیگر عضو مجلس نیز گفت که هم کمیسیون برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی آمادگی کامل ندارد و هم تامین امنیت انتخابات تضمین نشده است.

آقای نیلی افزود، مساله انتخابات بسیار حساس و مهم است و با وضعیت پیش رو اگر انتخابات برگزار شود هم آرای مردم حساب نخواهند شد و بار دیگر تجربه انتخابات گذشته ریاست وستری تکرار خواهد شد.

این در حالی است که مجلس در نشست آنلاین چهارشنبه (۸ حمل) خود وزرای دفاع و داخله را در پیوند به تامین امنیت انتخابات استجواب کرده بود؛ ولی این دو مقام در یک نشست سری به نمایندگان پاسخ گفتند.

اما؛ عارف رحمانی یک عضو مجلس به نقل از وزیر دفاع ملی در صفحه فیسبوک خود نوشته است: “امسال شاهد یک جنگ قاطع و فیصله کن در کشور خواهیم بود. ما برای سرعت بخشیدن به تصمیم‌گیری‌های دفاعی؛ تمام صلاحیت دفاع هوایی و کوماندوها را به قوماندان های قول اردو داده ایم تا پاسخ سریع، جدی و فیصله کن به دشمنان کشور داده شود”.

با این وجود، استجواب اعضای کمیسیون انتخابات در آجندای آنلاین شنبه (۱۱ حمل) مجلس نمایندگان گنجانیده شده است تا آنان در مورد آمادگی های شان برای برگزاری انتخابات پاسخگویی کنند.

پیش از رخصتی های زمستانی نیز مجلس نمایندگان چند بار رییس و اعضای کمیسیون انتخابات را استجواب کرده بودند؛ اما هیچ کدام از اعضای این کمیسیون حاضر به پاسخگویی به مجلس نشدند.

با این وجود دیده شود که اعضای کمیسیون انتخابات در نشست آنلاین شنبه مجلس برای پاسخگویی به نگرانی های نمایندگان، شرکت خواهند کرد یا خیر.

عبدالله امینی- نویسنده وستر