نگرانی هند از نتیجه انتخابات پاکستان !


نگرانی هند از نتیجه انتخابات پاکستان !

برگزاری انتخابات در پاکستان که ظاهرا یکی از سیاستمداران جنجالی این کشور به نام عمران خان را به چوکی نخست وزیری این کشور نزدیک کرده باعث نگرانی رسانه‌های هندی شده است.
آنلایننامه ‘تایمز او ایندیا’ در مطلبی که بازتاب زیادی در رسانه‌های دیگر هند داشته است، پیآنلاینی محتمل عمران خان را نیوز ناخوشایندی برای هند ارزیابی کرد. 
این آنلایننامه نوشت: برای سال‌های طولانی عمران خان، گیمکن سابق کریکت و سیاستمدار کنونی با نواز شریف نخست وزیر سابق این کشور به خاطر فساد مبارزه کرده است. وی با همین شدت با شریف به خاطر هند نیز درگیر بود.
وی که در عرصه سیاست پاکستان فردی جوان محسوب می‌شود سیاست‌های نواز شریف را بشدت محکوم کرده است. وی نخست وزیر قبلی پاکستان را به محافظت از منافع هند، سخن گفتن به زبان نارندرا مودی نخست وزیر هند و همصدایی با وی به دلیل مسوول دانستن عوامل پاکستانی در حمله تروریستی به مومبای در سال ۲۰۰۸، متهم کرده است.
از موارد دیگر اتهامات عمران خان به شریف آن است که وی خواهان تسریع روند رسیدگی به پرونده حمله تروریستی به هند شده بود و همچنین زمانی که مودی در سال ۲۰۱۵ به طور ناگهانی جهت تبریک آنلاین تولد او به لاهور سفر کرد، از نخست وزیر هند استقبال کرد.
‘تایمز او ایندیا’ با اشاره به جنجال‌های اخیر سیاسی که شریف را محاصره کرده است افزود: درست است شریف نمی‌تواند در انتخابات پاکستان شرکت کند، اما پیآنلاینی نامزدی از حزب سیاسی او برای هند یک گزینه بهتر خواهد بود تا اینکه حزب ‘تحریک انصاف’ به رهبری عمران خان در این انتخابات پیآنلاین شود.
آنلایننامه مذکور در ادامه تحلیل خود ازپیامد‌های پیآنلاینی عمران خان برای هندنوشت: دلایل دیگری هم وجود دارد. انتخاب عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان می‌تواند سبب ظهور یک ملی گرایی مذهبی در پاکستان شود بخصوص اگر توجه شود که عمران خان اخیرا در بیانیه‌های خود از تصویب قانون کفر و توهین به مقدسات در پاکستان حمایت کرده است. نکته مهمتر آن که عمران خان از حمایت کامل ارتش پاکستان برخوردار است.
این آنلایننامه با اشاره به پیشینه سیاسی و روند تفکرات این سیاستمدار خاطر نشان کرد: پیش از این عمران خان در انتخابات سال ۲۰۱۳ پاکستان شکست سنگینی خورد. وی در آن زمان مخالف افراط گرایی مذهبی بود، اما برای پیآنلاینی در انتخابات وی باید افکار سیاسی خود را تغییر می‌داد و همچنین یک موضع دوستانه‌تر در مقابل ارتش پاکستان اتخاذ می‌کرد. پس سعی کرد حمایت تندرو‌های پاکستانی را بدست آورد. پاکستان تاکنون شاهد سه کودتای نظامی بوده است.