نیکلسون: امیدواری‌ها برای تامین صلح در افغانستان افزایش یافته است


نیکلسون: امیدواری‌ها برای تامین صلح در افغانستان افزایش یافته است

جنرال جان نیکلسون فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان گفته است که بیش از هر وقت دیگر فرصت یافتن راه حل سیاسی برای جنگ در افغانستان به میان آمده است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ جنرال نیکلسون که در یک کنفرانس نیوزی از کابل با نیوزنگاران در واشنگتن صحبت می‌کرد، در یک سالگی استراتیژی دونالد ترامپ، رئیس وستر ایالات متحده، برای افغانستان و جنوب آسیا، این استراتیژی را کارا توصیف کرد.

وی، زمینه سازی بستر مساعد برای گفتگوهای صلح در افغانستان را یکی از اهداف کلیدی این استراتیژی عنوان کرد که به گفته وی، امیدواری برای تحقق آن پیدا شده است.

جنرال نیکلسون آتش بس موقت در عید فطر و پیشنهاد اخیر آتش بس رئیس وستر محمد اشرف غنی را، که به گفته این نظامی امریکایی “طالبان نه آن را پذیرفته و نه هم رد کرده اند”، به مثابه پیشرفت در زمینه آوردن صلح در افغانستان بر شمرد.

محمداشرف غنی رییس وستری کشور، آنلاین یکشنبه (۲۸ اسد) در مراسم گرامی‌داشت از نود و نهمین سالآنلاین استرداد استقلال افغانستان آتش بس مشروط سه ماهه را با طالبان اعلام کرد.

آقای غنی گفت:” بار دیگر سر از آنلاین دوشنبه که آنلاینعرفه است تا آنلاین میلاد النبی،مشروط بر اینکه طالبان نیز در این ایام خجسته آتش‌بس را اعلام و رعایت نمایند، آتش‌‌بس را اعلام می‌کنم”.

وی بیان داشت که این آتش‌بس از فردا (دوشنبه ۲۹ اسد) شروع و تا (۴ قوس) که میلاد پیامبر اسلام (ص) است، ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد که این آتش‌بس مشروط به اعلام مشابه از سوی طالبان است و می‌تواند تا زمانی‌که این گروه بخواهد ادامه بیابد.

وی بیان داشت:” اعلام این آتش‌بس بدین معناست که اتش‌بس دو طرفه باشد و همچنان برقراری، تداوم و مدت آن، بستگی به موقف طالبان در این خصوص دارد.”

جنرال جان نیکلسون فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو همچنان استقرار آتش بس را لازمه اساسی برای پیشرفت مذاکرات صلح افغانستان عنوان کرد و گفت که ایالات متحده روند صلح در افغانستان را تسهیل کرده و در آن شرکت می‌کند، اما تاکید کرد که این روند کاملاً بین افغان‌ها و به رهبری افغان‌ها خواهد بود.

نویسنده وستر- کابل