نی: باید کمیته‌ای برای ثبت رسانه‌ها در ولایات ایجاد شود


نی: باید کمیته‌ای برای ثبت رسانه‌ها در ولایات ایجاد شود

مسوولان نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گویند که وزارت اطلاعات و فرهنگ باید کمیته‌ای را به هدف ثبت و راجستر رسانه‌ها در ولایات ایجاد کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی، امآنلاین پنجشنبه (۵ میزان) در یک نشست نیوزی در کابل گفت،‌ ناامنی بزرگترین مانع سری راه ثبت رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ است.

آقای خلوتگر تصریح کرد وقتی یک کمیته ثبت رسانه‌ها در ولایات نباشد، چگونه یک صاحب رسانه با قبول کردن خطر جانش خود را از ولایات به کابل برساند تا رسانه خود را ثبت وزارت اطلاعات و فرهنگ کند.

گفته می‌شود یک مسوول در وزارت اطلاعات و فرهنگ به تازگی گفته که ۳ هزار رسانه در افغانستان فعالیت دارد که از این سه هزار ۲۵۰۰ آن جواز فعالیت از وزارت اطلاعات و فرهنگ را دریافت نکرده اند.

رئیس اجرایی نی در این باره گفت:” به اساس معلومات ما ۴۸۳ رسانه در افغانستان  فعالیت دارد و نمی‌دانم که آمار ۳ هزار رسانه را  وزارت اطلاعات و فرهنگ از کجا پیدا کرده است.”

آقای خلوتگر بیان داشت:” مسوولین بعضی رسانه‌ها با ما تماس گرفته‌اند که یا به دلیل ناامنی و یا هم مقروضیت مالی نتوانسته‌انند که جواز فعالیت رسانه‌های شان را تمدید و یا هم بگیرند.”

وی از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست تا یک کمیته ثبت رسانه‌ها را در ولایات کشور ایجاد کند تا صاحب رسانه از ولایات مجبور نشود به کابل برای گرفتن جواز بیآید.

رئیس اجرایی نی درباره وضعیت رسانه‌های ولایت غزنی نیز گفت:”‌حمله دو ماه قبل طالبان بالای ولایت غزنی بیش از یک میلیون دالرامریکایی به رسانه‌ها خسارت وارد کرده است.”

وی بیان داشت، ۱۲ رسانه ای که در ولایت غزنی فعالیت داشتند، هنوز ۴ رسانه آن فعال نشده است و همچنان ۴۵ کارمند رسانه‌ای از کار بیکار شده‌اند و تا هنوز هیچ کمکی هم برای رسانه‌ها از طرف حکومت صورت نگرفته است.

رئیس اجرایی نی از حکومت خواست تا برای فعالیت دوباره رسانه‌ها در غزنی، با آنان همکاری مالی کند.

محمد رقیب فیاض – نویسنده وستر