نی :حکومت شماری از نیوزنگاران منتقد را به بست‌های دولتی گماشته است/ ارگ: شهروندان حق انتخابت شغل دارند


نی :حکومت شماری از نیوزنگاران منتقد را به بست‌های دولتی گماشته است/ ارگ: شهروندان حق انتخابت شغل دارند

نی یا نهاد حمایت کننده از رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که حکومت وحدت ملی ۵۰ نیوزنگار منتقد را به بست‌های دولتی گماشته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی، امآنلاین یکشنبه (۱۱ حمل ) در یک نشست نیوزی در کابل، نتایج تحقیقات این نهاد را با رسانه‌ها شریک کرد.

آقای خلوتگر می‌گوید که حکومت وحدت ملی در سه سال اخیر، با استفاده از یک رویکرد تازه، نزدیک به ۵۰ نیوزنگار منتقد دولت را به شماری از بست‌های دولتی گماشته است.

آقای خلوتگر گفت:” در سه سال پسین؛ حکومت وحدت ملی با استفاده از رویکرد جدید؛ حدود ۵۰ نیوزنگار منتقد دولتی را جذب نموده و از آنان به عنوان سخنگو، کارمند و یا مشاور استفاده می‌نماید.در مجموع از حدود ۵۰ نیوزنگاری ‌که جذب سکتور دولتی شده اند، ۴۱ تن آنان در بخش‌های ملکی و بقیه در بخش‌های نظامی شامل وظیفه شده اند.”

بربنیاد یافته‌های نی، هرات، کابل، قندهار و بلخ به ترتیب ولایت‌های اند که نیوزنگاران آن از سوی حکومت در بست‌های دولتی گماشته شده اند.

آقای خلوتگر می‌گوید که انتخاب شغل و کار حق طبیعی هر شخص است اما اگر گماشتن نیوزنگاران در بست‌های دولتی از سوی حکومت وحدت ملی به خاطر “تطمیع و امتیاز دادن” به نیوزنگاران صورت گرفته باشد، شدیدا نگران کننده بوده و خلاف قوانین نافذه کشور است.

آقای خلوتگر بیان کرد:” بسیاری از همین حدود ۵۰ نیوزنگاری که اکنون وارد سکتور ملکی و امنیتی حکومت وحدت ملی شده اند، پیش از این از منتقدان سرسخت نظام و حکومت بودند که پس از ارزیابی و تحلیل، آنان را در بدل معاشات بلند استخدام نمودند و مهر سکوت بر زبان شان وارد گردیده است.”

آقای خلوتگر از رهبران حکومت وحدت ملی خواست که زمینه‌های نقد را محدود نکند.

در همین حال شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست وستری در واکنش به یافته‌های نی، می‌گوید که شهروندان کشور حق انتخاب شغل را داشته و نیازی به اجازه دفتر نی ندارد.

آقای مرتضوی در صحفه رسمی فیسبوک خود نگاشته است” دفتر ني قبلا ادعاها واتهاماتي را به دفتر سخنگوي رياست وستري نسبت داده بود، اما تا حال كدام سندی را ارايه نكرده است. امآنلاین نيز در يك اعلاميه اظهار نگراني كرده است. همكاران دفتر نی اميد وارم قانون را به دقت مطالعه كرده باشند كه شهروندان كشور در انتخاب شغل آزاد بوده و نياز به اجازه دفتر ني ندارند.”

آقای مرتضوی در حالی در زمینه یافته‌های نهاد نی واکنش نشان می‌دهد که آنلاینگاری خود او نیز یکی از نیوزنگاران منتقد حکومت بود و نزدیک به دو سال است که در دفتر ریاست وستری به عنوان معاون سخنگوی و اکنون به عنوان سرپرست دفتر سخنگوی ریاست وستری ایفای وظیفه نموده و یکی از طرفداران سرسخت حکومت وحدت ملی به شمار می‌رود.

همزمان با این، دفتر نی با نشر نتایج یک تحقیق دیگر در زمینه حضور زنان نیوزنگار در افغانستان می‌گوید که در پنج ولایت افغانستان هیچ نیوزنگار زن فعالیت نمی‌کند.

آقای خلوتگر می‌گوید که حضور زنان نیوزنگار در سال ۱۳۹۶ در یازده ولایت افغانستان نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و در یازده ولایت دیگر تغییراتی به وجود نیامده اما در هفت ولایت دیگر حضور زنان نسبت به سال ۱۳۹۵ کاهش یافته و نیز در پنج ولایت دیگر هیچ نیوزنگار زن فعالیت نمی‌کند.

بربنیاد این تحقیق، افزایش نا امنی‌ها، موجودیت افراد و گروهای زن ستیز و مشکلات مالی رسانه‌های از جمله مشکلاتی کاهش و یا عدم حضور زنان نیوزنگار گفته شده است.

دفتر نی از حکومت وحدت ملی می‌خواهد تا برای زنانی که نمی‌تواند فعالیت رسانه‌یی کنند، زمینه‌های کار  رسانه‌یی را فراهم نموده در زمینه برداشتن موانع از سر راه آنان اقدامات جدی وعملی را روی دست بگیرد.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر