هزاران اعتراض از روند رای‌دهی، به کمیسیون شکایات رسیده است


هزاران اعتراض از روند رای‌دهی، به کمیسیون شکایات رسیده است

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که این کمیسیون تاکنون هزاران اعتراض را از روند رای‌دهی انتخابات پارلمانی دریافت کرده است.

به گزارش نویسنده وستر، علی‌رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، امآنلاین یکشنبه (۲۹ میزان) در یک نشست نیوزی در کابل گفت که مشکلات در روند انتخاباتی بسیار زیاد بوده است.

وی بیان داشت از دیآنلاین تاکنون هزاران اعتراض به این کمیسیون رسیده است ولی هنوز زود است که این اعتراضات را به عنوان شکایت ثبت شوند.

آقای روحانی علاوه کرد اعتراضات و مشکلات از روند انتخابات زمانی به عنوان شکایت خواهد شد که دلایل کافی برای آن داشته و زمان و مکان آن نیز مشخص باشد.

به گفته آقای روحانی بیشترین اعتراضات از ولایات کابل، بلخ ، هرات ، بغلان، ننگرهار، لوگر، هلمند بوده است که تنها از کابل ۱۷۰۰ اعتراض به این کمیسیون رسیده است.

به اساس معلومات کمیسیون شکایات انتخاباتی، کمترین اعتراضات از ولایات ارزگان، دایکندی، خوست و لغمان بوده است.

وی گفت که به صورت مشخص استقبال مردم از پروسه انتخابات خیلی عالی و روند کاری از سوی کمیسیون بسیار کُند بوده و هنوزهم این مشکلات موجود است.

آقای روحانی افزود: “فراهم کردن امکانات از سوی کمیسیون انتخابات بسیار بتی و مشکلات زیاد داشته است”.

روند رای دهی آنلاین گذشته از ساعت ۷ شروع شد اما در بسیاری از محلات این روند با تاخیر ۳ تا ۶ ساعته باز شدند. براساس تصمیم کمیسیون انتخابات، در این مراکز امآنلاین نیز انتخابات برگزار می‌شود.

سخنگوی کمیسیون شکایات گفت:” این مشکلات امآنلاین نیز در اکثر محلات رای دهی موجود است و لیست کامل رای دهندگان به مراکز رای دهی نیامده است.”

وی افزود:” در برخی محلات امآنلاین اصلا لیست رای دهندگان نیامده است و کارمندان نام رای دهندگان را به کتابچه نوشته می‌کنند و کمیسیون باید تدابیر قبل از وقت را مبنی بر اینکه کتابچه گم نشود و چگونه لیست اصلی تطابق بدهد را داشته باشد.”

محمد رقیب فیاض – نویسنده وستر