هند فیسبوک را حذف می‌کند


هند فیسبوک را حذف می‌کند

کمپنی های بزرگ کمپیوتر هند به دنبال جنجال اخیر درباره سوء استفاده شبکه اجتماعی فیسبوک از اطلاعات شخصی کاربران هندی، به فکر ایجاد یک شبکه اجتماعی بومی با هدف حذف فیسبوک و کمپنیهای مشابه خارجی از بازار بزرگ این کشور افتاده اند.
رییس یک کمپنی هندی بزرگ فعال در حوزه فناوری اطلاعات به تازگی اعلام کرده است حاضر است تامین مالی پروژه ایجاد یک رسانه اجتماعی بومی که بتواند با فیسبوک رقابت کرده و جانشین آن بشود را به عهده بگیرد.
آنند ماهیندرا در حساب توئیتری خود تاکید کرد: زمان آن رسیده است که ما کمپنیرسانه اجتماعی خود را داشته باشیم. این کمپنیباید متعلق به هندی ها باشد و کاملا قانونی و به صورت حرفه ای اداره شود. هر کمپنیدانش بنیان هندی که حاضر به اجرا کردن این پروژه باشد، من آماده تامین مالی این پروژه هستم.
سخنان این فرد که از رهبران صنعتی هند به شمار می رود در حالی منتشر می شود که کمپنی فیسبوک در هفته گذشته به دلیل همکاری با کمپنی به نام ‘کمبریج آنالیتیکا’ هدف انتقادات زیادی قرار گرفت.
کمبریج آنالیتیکا که یک کمپنی مشاوره سیاسی است متهم شده که بدون کسب اجازه و یا اطلاع پنجاه میلیون کاربر هندی فیسبوک به جزئیات حساب شخصی آنها دسترسی پیدا کرده است.
منتقدین دولت کنونی هند می گویند، کمپنیمذکور با استفاده از سهل انگاری دولت از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده و بنابراین ممکن است در جریان انتخابات آینده هند نیز همین کار را با هدف شناسایی و تحت تاثیر قرار دادن رفتار انتخاباتی افراد در هند به نفع حزب بی جی پی که هم کنون بر راس قرار دارد، انجام دهد.
فیسبوک همکاری با کمپنی’کمبریج آنالیتیکا’ را به سرعت به حال تعلیق درآورد و مدیرعامل این شرکت هم پس از انتشار یک گزارش دوربین مخفی در همین رابطه توسط شبکه چهار تلویزیون بریتانیا اخراج شد.
همزمان مارک زاکربرگ؛ مؤسس و مدیرعامل فیسبوک به طور رسمی بابت این اشتباه عذرخواهی کرده است.
البته مقامات دولتی هند نیز به این رسوایی کمپنیفیسبوک واکنش نشان داده اند. راوی شانکار پراساد وزیر قانون و فناوری اطلاعات هند خطاب به مارک زاکر برگ رئیس و بنیان گذار فیسبوک اعلام کرد: اگر اطلاعات کاربران هندی دزدیده شده باشد شما را احضار و به دادگاه خواهیم کشاند.
منابع ارشد دیپلماتیک هند اعلام کردند، دولت این کشور تحقیقات در خصوص سوءاستفاده از اطلاعات توسط رسانه های اجتماعی و کمپنیهای سایبری از جمله فیسبوک را به منظور حفاظت از حریم شخصی کاربران و جلوگیری از تحت تاثیر قرار دادن نتایج انتخابات آغاز کرده است.
یک منبع دولتی هند گفت: دولت هند اینگونه اقدامات برای سوءاستفاده از اطلاعات کاربران را بسیار جدی می گیرد.
هر دو حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) و کنگره از خدمات این کمپنی استفاده می کنند اما هر دو هرگونه ارتباط با کمپنی’کمبریج آنالایتیکا’ را رد کرده اند.
در همین حال زاکربرگ، اذعان کرده که این کمپنیاشتباهاتی مرتکب شده که براساس آن کمپنیکمبریج آنالیتیکا از اطلاعات شخصی میلیونها کاربر فیسبوک بهره‌برداری کرده است.
زاکربرگ گفته که دیوار اعتماد بین فیسبوک و کاربران که اطلاعات خود را با آن به اشتراک گذاشته‌اند، شکسته است.