هند و پاکستان با هم به توافق رسیدند


هند و پاکستان با هم به توافق رسیدند

هند و پاکستان پس از هفته‌ها تنش دیپلماتیک برای حل مناقشه بوجود آمده طبق توافق سال ۱۹۹۲ به توافق رسیدند.
وزارت امور خارجه هند با نشر بیانیه‌ای گفته که هند و پاکستان توافق کردند که مسائل مربوط به بدرفتاری و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات های خود را در راستای توافق سال ۱۹۹۲ که مربوط به چگونگی رفتار با پرسنل دیپلماتیک و قنسولی هند و پاکستان می شود حل کنند. 
وزارت امور خارجه پاکستان نیز در بیانیه ای مشترک به همین موضوع اشاره کرد.
مقامات هندی اعلام کرده اند که این توافقنامه پس از دیدار سفیران هند و پاکستان با مقام های مسوول در دو کشور بدست آمده است.
یک مقام هندی تاکید کرد: اگرچه پاکستان سهیل محمود سفیر خود را برای مشورت به اسلام آباد فراخوانده بود اما بازگشت وی برای مراسم آنلاین ملی پاکستان نشان دهنده بهبود شرایط میان دو کشور است.
بر اساس توافق ۱۹۹۲ دو کشور موظف به تامین شرایط کاری بدون مشکل برای مقامات دیپلماتیک و قنسولی دو کشور مطابق با قوانین بین المللی و بدون نقض امتیازات و مصونیت دیپلمات ها می باشند.
این توافق همچنین بیان می کند که دو طرف نباید اقدامات خصمانه و نظارتی مانند آزار و اذیت کلامی و فیزیکی، قطع کردن خطوط تیلفون، تماس های تیلفونی تهدید آمیز، تعقیب موتر و ورود غیر مجاز به محل سکونت دیپلمات ها را انجام دهند.
هند و پاکستان در چند هفته گذشته یکدیگر را به بدرفتاری و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات در دهلی نو و اسلام آباد متهم کرده بودند به گونه ای که پاکستان سفیر خود را از هند برای مشورت به اسلام آباد فراخواند.
هند نیز اعلام کرده است دیپلمات های این کشور به اندازه ای کافی برای مدت طولانی توسط سازمان های اطلاعاتی پاکستانی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و زمان آن رسیده است که پاکستان به این اقدامات خود پایان دهد.