هند چهار هلیکوپتر جنگی به افغانستان کمک می‌کند


هند چهار هلیکوپتر جنگی به افغانستان کمک می‌کند

مشاور شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که هند ۴ چهار هلیکوپتر جنگی به افغانستان کمک می‌کند و قرار است این هلیکوپتر‌ها به زودی به افغانستان تحویل داده شوند.

به گزارش نویسنده وستر؛ حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی کشور که هفته گذشته به هند سفر کرده بود در گفتگو با یک رسانه هندی گفته است که قرار است دو هلیکوپتر از کمک‌ های دهلی‌نو در ماه مارچ ۲۰۱۹ میلادی به افغانستان برسد.

صدای امریکا نوشت که آقای محب گفته است: ” ما دو هلیکوپتر را در ماه مارچ دریافت خواهیم کرد، این پروسه‌ است که به زمان نیاز دارد، دو چرخبال دیگر هم در جون یا جولای خواهند رسید، موضوع مهم آماده شدن است چرخبال ها خواهند رسید”.

پیش از این مقام‌های افغان گفته اند قرارداد خریداری این هلیکوپترها در اوایل سال ۱۳۹۷ خورشیدی، میان افغانستان، هند، و بلاروس امضأ شده و طبق آن، بلاروس چهار هلیکوپتر نوع ام آی-۲۵ (Mرا به افغانستان آماده می‌کند.

گفته می‌شود که هزینه خرید این هلیکوپترها جمعاً به ۲۰ میلیون دالر امریکایی می‌رسد که هزینه آن را هند می‌پردازد.

تا حالا، هند ۳ هلیکوپتر جنگی در سال های گذشته به افغانستان کمک کرده است.

افغانستان تلاش دارد تا طی سه سال پیشرو، قوای هوایی خود را تا حد زیادی نیرومند و با وسایل و هواپیماهای عصری مجهز سازد. در عملی ساختن این پلان، ایالات متحده امریکا نقش زیادی دارد.

پیش از این، ایالات متحده امریکا روند تسلیم دهی هلیکوپترهای نوع بلک هاک به نیروهای افغان را آغاز کرده بود، و نخستین دسته این نوع هلی‌کوپترها سال گذشته به قوای هوایی افغان سپرده شد.

ایالات متحده امریکا پیش از این اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۲۴، به تعداد ۱۵۹ هلیکوپتر نوع بلک هاک را در اختیار نظامیان افغان قرار خواهد داد، تا در کنار نیرو های زمینی، قوای هوایی این کشور نیز تقویت یابد.

نویسنده وستر- کابل