واکنش بشردوست به تنش لفظی و فزیکی نمایندگان مجلس


واکنش بشردوست به تنش لفظی و فزیکی نمایندگان مجلس

رمضان بشردوست در واکنش به تنش‌های لفظی و فزیکی نمایندگان در نشست آنلاین چهارشنبه مجلس می‌گوید که احساسات نمایندگان بر عقل شان حاکم شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای بشردوست خطاب به نمایندگان درگیر گفت: “من از بالا شما را نظاره می‌کنم و می بینم شما آنانی که چهار سال قبل بودید حالا نیستد؛ یکبار به عقب‌تان بنگرید.”

او ادامه داد؛ زمانیکه امیتا بچن امریکایی (جان کری وزیر خارجه پیشین امریکا) چهار سال قبل حکومت وحدت ملی اعلام کرد همه نمایندگان و روشنفکران بدون دهل و سرنی رقص سیاسی می‌کردند؛ اما امآنلاین بر سر و روی همدیگر می‌زنند.

این عضو مجلس گفت که امآنلاین نمایندگان داغ کرده اند و احساسات شان بر عقل شان حاکم شده است.

نشست آنلاین چهارشنبه مجلس پس از آن به تنش میان نمایندگان منجر شد که عبدالطیف پدرام در پیوند به استثنا قرار دادن غزنی و برگزاری انتخابات به شکل حوزه‌یی در این ولایت، واکنش نشان داد.

آقای پدرام گفت: “این برتری طلبی آشکار قومی و تبعیض طلبی است و شرم آور است که شما استثنا برای یک ولایت بخاطر این که یک قوم خاص را به قدرت برسانید و حق دیگران را حذف کنید و تمام قوانین انتخاباتی را را زیرپا کنید قائیل شده اید، مگر فاشیزم قومی، ستمگری قومی، شونیزم بیشتر از این است؟”

اما؛ برخی نمایندگان دیگر این اظهارات آقای پدرام را بهانه قرار داده و او را متهم به توهین به قوم پشتون، تجزیه طلبی و نفاق افگنی در کشور کردند.

تنش پس از آن شکل جدی را به خود گرفت که آقای پدرام چندین بار کارت سرخ بلند کرد تا در برابر اتهام‌های که بر او وارد شده بود از خود دفاع کند، ولی رییس مجلس اجازه نداد.

بر اساس اصول وظایف داخلی مجلس، هرگاه در ساعت امتیازی مجلس، نماینده‌ی متهم می‌شود و نامش گرفته می‌شود، حق دارد از خود دفاع کند.

اما؛ زمانیکه آقای پدرام در عقب میز خطابه مجلس شتافت و تلاش کرد تا از آنجا صحبت کند، شماری از نمایندگان مجلس از جمله، قدرت الله سهاک، انجنیر کمال صافی، نادر کتوازی، محمود سلیمان خیل، اکبر استانکزی، کمال ناصر اصولی و راضیه منگل به سمت آقای پدرام هجوم بردند؛ اما محافظان امنیتی داخل تالار مجلس مانع حمله فزیکی بر آقای پدرام شدند.

در تصاویر اسکرین تلویزیون مجلس دیده می‌شد که برخی نمایندگان به سمت آقای پدرام بطری آب و اشیای دست داشته شان را پرتاب کردند.

در این درگیری فزیکی و لفظی نمایندگان به آقای پدرام آسیبی نرسید؛ اما با واکنش تند کاربران اجتماعی مواجه شده است. بسیاری کاربران صفحات اجتماعی، نمایندگان مجلس را به سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌‌ای و ناکارمدی متهم کرده اند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر