واکنش تند سیاسیون به پیشنهاد حکمتیار؛ متوجه گفتار و رفتارتان باشید


واکنش تند سیاسیون به پیشنهاد حکمتیار؛ متوجه گفتار و رفتارتان باشید

شماری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های حکومتی، پیشنهاد گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی مبنی بر واگذاری برخی از ولایات کشور به گروه طالبان را دسیسه و توطئه‌ای تازه برای تجزیه افغانستان و طرح دشمنان مردم افغانستان خواندند.

به گزارش نویسنده وستر؛ مراسم گرامی‌داشت از هفتمین سالآنلاین شهادت مولانا عبدالرحمان سیدخیلی فرمانده پیشین پولیس ولایت قندوز و از چهره‌های سرشناس جهادی، امآنلاین پنجشنبه (۲۴ حوت) با حضور مقام‌های دولتی، اعضای شورای ملی، چهره‌های سیاسی و ملی در ولایت پروان برگزار شد.

سخنرانان در این مراسم، شهید مولانا عبدالرحمان سیدخیلی را به عنوان یکی از فرماندهان دلیر و نترس در تاریخ جهاد و مقاومت افغانستان خواندند.

سخنرانان در این مراسم به پیشنهاد حکمتیار مبنی بر واگذاری برخی از ولایات کشور به طالبان به شدت واکنش نشان دادند.

محمدیونس قانونی معاون پیشین ریاست وستری از این پیشنهاد حکمتیار به شدت انتقاد کرد و آن را دسیسه‌ای برای تجزیه افغانستان خواند.

آقای قانونی گفت:” ما تجزیه و تقسیم افغانستان را به هیچ صورتی به بهانه مناطق امن نمی‌پذیریم، مردم افغانستان در ۳۴ ولایت در برابر این دسیسه در یک صف واحد قرار دارند”.

وی خاطر نشان ساخت که این گونه طرح‌ها و پیشنهادها منجر به تفرقه قومی می‌شود. تفرقه قومی که به گفته وی خطرناک‌تر از تروریزم می‌باشد.

معاون پیشین ریاست وستری افزود:” به عنوان طرح‌های پیشنهادی تلاش‌هایی وجود دارد که تمامیت ارضی افغانستان را زیر سوال قرار دهند، طرحی به عنوان مناطق امن و یا واگذاری بخش‌هایی از افغانستان به مخالفان مسلح، توطئه ای بزرگی است… این طرح به معنای تجزیه افغانستان است… و این طرح و خواسته دشمنان مردم افغانستان می‌باشد”.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز گفت که کسانیکه به روند صلح افغانستان پیوسته اند متوجه رفتار و گفتار شان باشند و از تفرقه افگنی میان مردم افغاستان دست بردارند.

داکتر عبدالله افزود:” از همه کسانی که به روند صلح پیوسته اند توقع ما این است که در رفتار و گفتارشان متوجه وحدت مردم افغانستان باشند، به فکر یک پارچگی مردم افغانستان باشند تا اینکه خدای ناخواسته به فکر تفرقه در بین مردم افغانستان باشند”.

در همین حال محمدعمر داودزی وزیر پیشین امور داخله گفت که گزارش‌هایی وجود دارد که حلقاتی به دنبال تمدید دوره کاری حکومت وحدت ملی اند.

آقای داودزی تاکید کرد که مردم افغانستان این گونه تلاش‌ها را به شدت محکوم کرده در برابر آن ایستادگی کرده و خواهان تغییر نظام اند.

وزیر پیشین امور داخله گفت:” یک خیانت بزرگ خواهد بود که حلقاتی دوره حکومتی را که مردم آن را به مشکل  پذیرفته اند، تمدید کند”.

احمدشهاب ثاقب- نویسنده وستر