واکنش تند مجلس سنا به حمله بالای نیوزنگاران؛ فشارهای نظامی بر تروریستان بیشتر شود


واکنش تند مجلس سنا به حمله بالای نیوزنگاران؛ فشارهای نظامی بر تروریستان بیشتر شود

مجلس سنا در واکنش به حمله انتحاری بالای جمعی از نیوزنگاران می‌گوید که حکومت باید فشارهای نظامی را بر تروریستان بیشتر سازد.

به گزارش نویسنده وستر؛ اعضای مجلس سنا در نشست امآنلاین سه‌شنبه (۱۱ ثور) این مجلس، حمله بالای نیوزنگاران را حمله بر آزادی بیان، آزادی فعالیت رسانه‌ها و جنایت علیه بشریت خوانده و تاکید کردند که دیگر تحمل مردم افغانستان به پایان رسیده است.

فضل‎هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا گفت که نیوزنگاران به دلیل مورد حمله قرار گرفته اند که حقایق را به مردم افغانستان می‌رسانند و دشمن تحمل آن را ندارد.

آقای مسلم یار گفت: “دشمنان حوصله مردم افغانستان را به سر آورده اند و جز استعمال قوت نظامی و ضربه زدن به آنانی که صلح نمی‌خواهند راه دیگری باقی نمانده است و فشارهای نظامی بر آنان باید بیشتر شود.

به گفته او، طالبان، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به دستور بیگانه‌ها با حمله بر مساجد، کودکان، زنان و نیوزنگاران، برای ریختاندن خون مردم افغانستان قسم خورده اند و مردم افغانستان باید با حمایت از دولت در برابر آنان ایستاد شوند.

آقای مسلم‌یار نهاد‌های امنیتی را در حمله دیآنلاین بر نیوزنگاران به کوتاهی متهم کرد و گفت که این موضوع به صورت فوق العاده شامل آجندای آنلاین یکشنبه هفته آینده مجلس سنا می‌شود.

در نشست آنلاین یکشنبه آینده مجلس سنا، وزیر داخله، رییس عمومی امنیت ملی و فرماندهی پولیس کابل استجواب می‌شوند و رییس مجلس سنا گفت، در صورت تقاضا برای دو نماینده رسانه‌ها فرصت داده خواهد شد تا در مورد چگونگی وقوع حمله بر نیوزنگاران از مقام‌های امنیتی سوال بپرسند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز گفت حمله بر نیوزنگاران جنایت علیه بشریت، آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها است و دشمنان در ۱۰ ثور آنلاین سیاهی را در تاریخ نیوزنگاری افغانستان به ثبت رساندند.

آقای ایزدیار گفت که حکومت باید تدابیر لازم را برای تامین امنیت نیوزنگاران روی دست گرفته و در سیاست خود با شبکه‌های تروریستی بازنگری کند.

او نیز نهادهای امنیتی را در جلوگیری از حمله بر نیوزنگاران به کوتاهی متهم کرد و خاطرنشان ساخت که دستگاه‌های کشفی باید این پلان دشمنان را در نطفه خنثی می‌کردند.

بازمحمد زرمتی دیگر عضو سنا نیز گفت که تروریستان افراد محدود هستند و باید توسط نیروهای امنیتی از بین برده شوند و نیز در پاسخ به حمله دیآنلاین، حکم محکمه بالای آنعده از زندانیان طالبانی که به اعدام محکوم شده اند تطبیق گردد.

آنلاین گذشته یک انتحار کننده خود را در میان نیوزنگارانی که برای پوشش نیوزی یک حمله انتحاری در منطقه شش درک کابل رفته بودند، انفجار داد که در نتیجه ۹ نیوزنگار و کارمند رسانه‌‌ای شهید شدند و ۶ تن دیگر زخمی شدند.

این حمله که مسوولیت آن را داعش برعهده گرفت با واکنش‌های زیادی روبرو شده است و نهادهای حامی‌ رسانه‌ از دادگاه کیفری بین المللی خواسته است تا این رویداد را بررسی کند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر