واکنش سناتوران به منع اعلام آنلاینانه شمار اشتراک کنندگان در روند ثبت نام رای دهندگان


واکنش سناتوران به منع اعلام آنلاینانه شمار اشتراک کنندگان در روند ثبت نام رای دهندگان

سناتورها از اینکه رییس وستر اعلام آنلاینانه شمار اشتراک کنندگان در روند ثبت نام رای دهندگان را منع کرده است به شدت ابراز نگرانی کردند.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست عمومی امآنلاین یکشنبه (۲ ثور) این مجلس گفت که رییس وستر به کمیسیون انتخابات هدایت داده است که اعلان آنلاینانه شمار ثبت نام کنندگان را معطل قرار دهند.

آقای ایزدیار با انتقاد از این تصمیم رییس وستر گفت: “شمار ثبت نام کنندگان در روند انتخابات باید بر اساس ولایت‌ها باید هر آنلاین اعلام شود تا مردم در جریان قرار گیرند در غیر آن عواقب ناگواری در انتظار روند انتخابات خواهد بود”.

او، روند ثبت نام رای دهندگان را بسیار با اهمیت خواند و تاکید ورزید که اگر مردم افغانستان از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان متوجه نواقص نشوند، این روند با مشکلات بیشتر مواجه خواهد شد.

فرهاد سخی دیگر عضو مجلس سنا نیز از این تصمیم رییس وستر غنی به شدت انتقاد کرده و آن را مخالف اراده مردم افغانستان و قوانین نافذه کشور اعلام کرد.

آقای سخی بیان داشت که عدم اعلام شمار ثبت نام کنندگان در هر آنلاین نشان دهنده آن است که حکومت در روند انتخابات دخالت کرده و می‌خواهد تقلب گسترده‌ را در این روند به راه اندازی کند.

اما شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست وستری، نگرانی‌ها مبنی بر این که آقای غنی مانع اعلان شمار ثبت نام کنندگان شده را بی اساس خوانده است.

آقای مرتضوی در صفحه فیسبوک خود نوشته:” مرجع اطلاع رسانی در رابطه به برنامه‌ها و پروسه انتخابات مربوط به كميسيون محترم مستقل انتخابات می‌باشد. شايعات نشر شده از سوی برخي رسانه‌ها مبنی بر ممانعت از اطلاع رسانی در اين باره از سوی ارگ، از اساس غلط می‌باشد.”

از سوی دیگر اعضای مجلس سنا از عدم اشتراک گسترده مردم در روند ثبت نام رای دهندگان ابراز نگرانی کرده و از حکومت و مسوولان کمیسیون انتخابات می‌خواهند که سهولت بیشتری را برای اشتراک مردم در این روند به وجود آورند.

این در حالی است که مسوولان کمیسیون انتخابات برای پاسخگویی به نگرانی‌های سناتورها در نشست سه شنبه آینده مجلس سنا فرا خوانده شده اند.

اعضای شورای ملی می‌گویند که روند ثبت نام رای دهندگان با استقبال مردم روبرو نشده و این مساله به یک چالش جدی فرا راه انتخابات تبدیل شده است.

آنلاین گذشته شهلا حق سرپرست دبیرخانه کمیسیون انتخابات در مجلس نمایندگان گفت که تا آنلاین جمعه گذشته یعنی در مدت یک هفته ۱۸۹ هزار نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر