واکنش مجلس سنا به حمله امآنلاین کابل: حکومت در تامین امنیت مراکز ثبت نام کوتاه آمده است


واکنش مجلس سنا به حمله امآنلاین کابل: حکومت در تامین امنیت مراکز ثبت نام کوتاه آمده است

مجلس سنا در واکنش به حمله امآنلاین بر یک مرکز توزیع شناسنامه در غرب کابل می‌گوید که حکومت در تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهندگان کوتاه آمده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس دقایقی پس از حمله انتحاری بر یک مرکز توزیع شناسنامه در غرب کابل؛ در جمع بندی نشست عمومی امآنلاین یکشنبه (۲ ثور) این مجلس گفت که حکومت در تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهندگان کوتاه آمده است.

آقای مسلم یار گفت که روند ثبت نام رای دهندگان ۲ تا ۳ ماه به درازا می‌کشد؛ اما نهادهای امنیتی به خصوص وزارت داخله در آنلاینهای اول این روند در تامین امنیت مردم برای شرکت در روندهای انتخاباتی کوتاه آمده اند.

رییس مجلس سنا خاطر نشان کرد که برای بررسی وضعیت امنیتی سراسر کشور وزیر امور داخله را در نشست آنلاین یکشنبه آینده مجلس سنا فرا می‌خواند.

آقای مسلم‌یار تاکید کرد که وزیر داخله باید به مردم افغانستان اطمینان دهد که امنیت مردم را در روندهای انتخابات تامین می‌کند.

با این وجود، محمد هاشم الکوزی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس سنا نیز در پیوند به حمله انتحاری در یک مرکز توزیع شناسنامه در غرب کابل به شدت از وزارت داخله انتقاد کرد.

آقای الکوزی گفت که وزیر داخله در تامین امنیت مراکز رای ثبت نام رای دهندگان و توزیع شناسنامه برای رای دهندگان کوتاهی کرده است.

به گفته او، وقتی وزارت داخله نتواند امنیت مراکز رای دهی را در پایتخت بگیرد، پس چطور مردم افغانستان اطمینان داشته باشند که مراکز رای دهی در مناطق نا آرام کشور تامین می‌شود.

صفی الله هاشمی یک عضو دیگر مجلس سنا نیز حمله امآنلاین غرب کابل را ناشی از بی کفایتی نهادهای امنیتی به ویژه وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی عنوان کرد.

آقای هاشمی بیان داشت که مقام های نهادهای امنیتی حیات مردم افغانستان را به گیم گرفته اند.

این در حالی است که در حمله انتحاری امآنلاین بر یک مرکز توزیع شناسنامه در منطقه قلعه ناظر در غرب کابل حدود ۳۱ نفر شهید شده و ۵۵ نفر دیگر زخمی شده اند.

در میان کشته شدگان و زخمیان این رویداد تروریستی زنان و شاگردان مکتب نیز شامل اند. گفتنی است که مرکز توزیع شناسنامه در یک مکتب در این ساحه فعال می‌باشد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر