وزارت داخله درباره شناسنامه‌های جعلی توزیع شده تحقیق کند


وزارت داخله درباره شناسنامه‌های جعلی توزیع شده تحقیق کند

سخنگوی اداره ثبت و احوال نفوس در واکنش به افشاگری ائتلاف بزرگ ملی درباره توزیع هزاران شناسنامه جعلی می‌گوید که این اداره به وزارت داخله مکتوب رسمی فرستاده تا در این باره تحقیق کند که چی کسانی در این خیانت ملی دست دارند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ ائتلاف بزرگ ملی افغانستان دیآنلاین با افشای صد هزار شناسنامه‌های جعلی، خواستار اصلاحات در روند برگزاری انتخابات پارلمانی شد.

به گفته اعضای این ائتلاف،‌ این‌شناسنامه‌های جعلی که برای استفاده در انتخابات‌های آینده ثبت شده؛ بعضاً بنام‌های برخی مقام‌های عالی رتبه دولتی صادر شده، کنده و اساس ندارند، بنام یک فرد تا ۲۰ شناسنامه‌ جعلی صادر شده و برچسپ خورده اند. شمار زیاد این شناسنامه‌ها هم عکس ندارند و یا عکس‌های کودکان در آن برچسب شده است.

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان مدعی است که این شناسنامه‌های جعلی که در ۳۳ ولایت افغانستان به جز از ولایت غزنی توزیع شده، از سوی ائتلاف بزرگ ملی جمع آوری شده است.

ائتلاف بزرگ ملی ادعا دارد که اکثر این شناسنامه‌ها به صورت بسته‌یی از سوی “ارگ ریاست وستری” به نامزدان مورد حمایت حکومت توزیع شده و از سوی کمیسیون انتخابات برچسب زده شده‌اند.

اما روح الله احمد زی سخنگوی اداره ثبت احوال نفوس، امآنلاین یکشنبه (۱۱ سنبله) در یک نشست نیوزی در کابل گفت:” قبلا شماری از این تذکره‌های جعلی به ما رسیده بود و ما هم تحقیقات را در این باره انجام داده بودیم.”

آقای احمدزی بیان داشت:” این شناسنامه‌ها در نزد ما نه کنده دارد، نه اساس و نه هم مهر امضا بلکه کاملا جعلی است.”

وی افزود:” ۵ میلیون تذکره تازه توزیع شده نزد ما اساس دارد که از این شمار ۲٫۵ میلیون آن را را الکترونیکی ساختیم و ۲٫۵ میلیون دیگر تحت کار است که الکترونیکی شود.”

آقای احمدزی با بیان اینکه افشای این شناسنامه‌های جعلی از سوی احزاب مخدوش ساختن اذهان عامه است گفت:” احزاب سیاسی باید اول این اسناد را به ما نشان می‌داد و بعدآ اقدام می‌کرد.”

وی افزود:” ما با ایجاد بانک اطلاعاتی سیاه را از سفید جدا می‌کنم و نمی‌گذاریم که از این تذکره‌های جعلی در انتخابات استفاده شود.”

این در حالی است که پیش از این کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرده بود که بیش از ۹ میلیون نفر برای انتخابات آینده ثبت نام کرده‌اند اما شماری از احزاب و جریان‌های بزرگ سیاسی، این آمار را نیز جعلی خوانده و تاکید دارند که شمار کسانی که برای انتخابات آینده ثبت نام کرده‌اند بیشتر از ۳ میلیون نفر نمی‌باشد.

محمد رقیب فیاض- نویسنده وستر