وزارت دفاع: تخطی‌های مرزی پاکستان بی‌پاسخ نخواهد ماند


وزارت دفاع: تخطی‌های مرزی پاکستان بی‌پاسخ نخواهد ماند

وزارت دفاع ملی کشور می‌گوید که اگر نظامیان پاکستانی بار دیگر بر خلاف تعهدات خود عمل کرده و دست به تخطی‌های مرزی بزنند با واکنش جدی و قاطع نظامیان افغانستان مواجه خواهند شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ نظامیان افغانستان و پاکستان، در هفته جاری تاکنون دو بار در ولسوالی زازی میدان ولایت خوست و ولسوالی دندپتان ولایت پکتیا با یکدیگر درگیر شده اند.

درگیری در ولسوالی زازی میدان خوست پس از آن آغاز شد که نظامیان پاکستانی از خط صفری عبور کردند و با مقاومت نیروهای نظامی افغانستان و مردم روبرو شدند و درگیری در پکتیا هنگامی آغاز شد که نظامیان افغان می‌خواستند که یک راه مهم اکمالاتی طالبان را در ولسوالی دندپتان مسدود کنند که نظامیان پاکستانی مانع آن شدند.

پس از این درگیری‌ها فرماندهان نظامی افغانستان و پاکستان چند بار با یکدیگر دیدار کرده اند و در دیدار اخیرشان فرماندهان پاکستانی تعهد کرده اند که پاسگاه‌هایی که نظامیان پاکستانی در خاک افغانستان ایجاد کرده اند، برداشته شود.

در همین حال محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع ملی امآنلاین پنجشنبه (۳۰حمل) در مصاحبه با نویسنده وستر نیز تایید کرد: ” نظامیان افغانستان و پاکستان پس از درگیری مرزی در ولایت‌های خوست و پکتیا تاکنون چندین بار با یکدیگر دیدار کرده اند”.

آقای رادمنش تصریح نمود:” مقام‌های پاکستانی در این دیدارها وعده سپردند که تمامی پوسته‌های اعمار شده‌شان را در مناطق صفری مرزی و نیز پوسته‌هایی را که در داخل خاک افغانستان ایجاد کرده بودند از این ساحات برچینند و به اقدامات تعرضی خود به سرحدات افغانستان پایان دهند”.

وی افزود:”پاکستان هم اکنون پوسته‌های نظامی‌ خود را از خط صفری مرزی خارج برداشته و دو پوسته نظامی پاکستانی که در مناطق “انزرگی و سرکی” ولسوالی دندپتان مستقر بودند را تخلیه کرده‌اند”.

سخنگوی وزارت دفاع ملی تاکید کرد:” ما با پاکستان سر جنگ نداریم و خواهان روابط دوستانه با این کشور هستیم اما اگر پاکستان بار دیگر عهد شکنی کرده و تعرضات خود را آغاز کند این‌بار با واکنش شدید نظامی افغانستان مواجه خواهد شد”.

حمید پارسا- نویسنده وستر