وزارت دفاع: علت سقوط چرخبال ارتش در فراه نقص فنی بود


وزارت دفاع: علت سقوط چرخبال ارتش در فراه نقص فنی بود

سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که علت سقوط چرخبال ارتش ملی در ولایت فراه مشکلات تخنیکی/ نقص فنی بوده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ سید غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع، بعد از ظهر امآنلاین چهارشنبه (۹ عقرب) در یک نشست نیوزی در کابل گفت که یک هیئت از طرف وزارت دفاع تعیین شده تا حادثه سقوط چرخبال ارتش در ولایت فراه را بررسی کند.

آقای جاوید تاکید کرد که به دلیل بدی هوا، این چرخبال ارتش دچار نقص فنی شده و سقوط کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته است که تمام سرنشینان این چرخبال جان باخته اند.

پیش از این گروه طالبان اعلام کرده بود که جنگجویان این گروه یک چرخبال ارتش را در ولایت فراه هدف قرار داده‌اند.

صبح امآنلاین، یک چرخبال ارتش ملی درمنطقه “دهنه غازی” که میان اناردره ولایت فراه و شیندند ولایت هرات موقعیت دارد سقوط کرد. شماری از مقام‌های ارشد دولتی سرنشین این چرخبال بودند که از ولایت فراه به ولایت هرات در حرکت بود.

در این رویداد ۲۵ تن کشته شدند که فرید بختور رئیس و جمیله امینی عضو شورای ولایتی فراه و جنرال نعمت‌الله خلیل معاون قول اردوی ۲۰۷ ظفر نیز در میان کشته شدگان هستند.

پیش از این نیز ناصرمهری، سخنگوی والی فراه به نویسنده وستر گفته بود:” علت اصلی این حادثه، جو نامناسب هوا بوده که به دلیل بارندگی‌های شدید شب گذشته ولایت فراه اتفاق افتاده است.”

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی با اشاره به کشته شدن شماری از مقام‌های ارشد دولتی در این حادثه گفته است:” رییس شورای ولایتی فراه، یکی از بهترین و شجاع‌ترین فرزندان کشور بود و در حوادث اخیر ولایت فراه در جایگاه یک مدافع راستین مردم در برابر تروریستان ایستاد و در همکاری با نیروهای دلیر امنیتی و دیگر مقامات محلی، مانع اشغال شهر توسط گروه‌های تروریستی شد.”

طالبان مسلح نزدیک به ۵ ماه پیش (اواخر ماه ثور) به شهر فراه حمله کردند و بعد از چند آنلاین درگیری از این شهر بیرون رانده شدند.

سروردانش معاون دوم ریاست وستر نیز در واکنش به سقوط چرخبال ارتش در فراه و کشته شدن شماری از مقام‌های دولتی با نشر اعلامیه گفته است:”قربانی شدن این مقام‌ها به خصوص جنرال نعمت الله خلیل معاون قول اردوی ظفر برای نیروهای امنیتی کشور و همچنین جان باختن رئیس و یک عضو شورای ولایتی فراه برای باشندگان آن ولایت یک ضایعه جبران ناپذیراست”.

محمد رقیب فیاض نویسنده وستر