وزارت دفاع: نظام‌الدین قیصاری به دادستانی کل معرفی شده است


وزارت دفاع: نظام‌الدین قیصاری به دادستانی کل معرفی شده است

سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که نظام‌الدین قیصاری نماینده ویژه جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست وستری پس از بازداشت و انتقال به کابل به دادستانی کل معرفی شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ محمد رادمنش در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است که در کنار آقای قیصاری، سه فرمانده محلی دیگر نیز بازداشت و به دادستانی معرفی شده‌اند.

آقای رادمنش بیان داشته که نظام‌الدین قیصاری از ولایت فاریاب،‌ رحیم الله از ولایت ارزگان، داود مبارز از ولایت فراه و نادرشاه از ولایت بدخشان پس از بازداشت و انتقال به کابل به دادستانی کل معرفی شده اند.

وی افزوده:”قیصاری هم از طریق نهادهای عدلی و قضایی نسبت به سوال‌های که در موردش وجود دارد مورد پرسش قرار خواهد گرفت، شورای نظامی ولایت فاریاب درباره‌شان تصمیم گرفتند و توسط یک نامه به نهادهای عدلی و قضایی آورده شدند.”

دادستانی کل تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

نظام‌الدین قیصاری سه آنلاین پیش (دوشنبه ۱۱ سرطان) زمانی که به یک نشست امنیتی در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب دعوت شده بود، دستگیر و به کابل انتقال داده شد.

بازداشت آقای قیصاری با موجی از اعتراض‌ها روبرو شده است و تظاهرات گسترده مردمی در ولایت‌های فاریاب، جوزجان و تخار راه اندازی شده است. معترضان، دستگیری آقای قیصاری را دسیسه خوانده و خواهان رهایی بدون قید و شرط وی شده اند.

تظاهرات مردم فاریاب در حمایت از نظام‌الدین قیصاری آنلاین گذشته پس از آن به خشونت گرایید که نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کردند. گفته می‌شود که در این تیراندازی دستکم یک نفر کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند.

پس از تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان، تظاهرات در فاریاب به خشونت گرایید و معترضان با وارد شدن به ساختمان ولایت فاریاب آن را به آتش کشیدند.

با وخیم شدن اوضاع امنیتی در ولایت فاریاب، آنلاین گذشته یک هیات بلند پایه به شمول رییس ستاد ارتش وارد ولایت فاریاب شدند.

در همین حال حکومت مرکزی، امآنلاین پنجشنبه (۱۴ سرطان) برای کنترل وضعیت در فاریاب، نقیب الله فایق را به حیث والی جدید ولایت فاریاب معرفی کرد.

نویسنده وستر- کابل