وزارت زراعت: اگر نیازمندی گوشت مرغ از تولیدات داخلی تامین شود واردات را قطع می‌کنیموزارت زراعت و مالداری می‌گوید در صورتیکه نیازمندای گوشت مرغ از سوی تولید کنندگان داخلی تامین شود واردات این محصول را از کشورهای همسایه به شکل دایمی قطع می‌کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ وزارت زارعت و مالداری کشور امآنلاینیکشنبه (۲۱ دلو) نشست مشورتی را تحت عنوان “کنفرانس ملی انکشاف مرغداری افغانستان” با مسوولان اتحادیه ملی مرغداران کشور دایر کرد.

نصیراحمد درانی وزیر زارعت مالداری و آبیاری  خطاب به اتحادیه مرغداران کشور گفت: “ما حاضر هستیم که واردات گوشت مرغ را به صورت دایمی ازکشورهای همسایه قطع کنیم؛ ولی باید تضمین تامین نیازگوشت مرغ کشور از سوی شما برای مردم داده شود.”

آقای درانی افزود، اتحادیه ملی مرغداران کشور باید پلان خود کفایی نطفه مرغ، دانه مرغ و گوشت مرغ را به وزارت زراعت ارایه کند تا دولت مسوولیت خویش را برای خود کفایی گوشت مرغ ادا کند.

او گفت که هنوزهم کلید رونق سکتور صنعت مرغداری بدست افغانستان نیست و اگر کشورهای دیگر برای مرغداران افغان جوجه مرغ ندهند نمی‌توانند خود جوجه تولید کنند.

در حال حاضر حدود ۸۰ درصد گوشت مرغ مورد نیاز کشور درداخل تولید می‌شود وحدود ۲۰ درصد نیاز است که از خارج وارد شود؛ اما وزارت زراعت و مالداری به تازگی واردات گوشت مرغ را ازکشورهای ایران و پاکستان موقتاً قطع کرده است.

گفته می‌شود، گوشت مرغ هم اکنون نیز به صورت قاچاق از ایران و پاکستان وارد می‌شود.

بر بنیاد بررسی اتحادیه ملی مرغداران، افغانستان سالانه به ۲۹۵ هزار تُن گشت مرغ نیاز دارد؛ اما مسوولان این اتحادیه می‌گویند که مرغداران افغان هم اکنون ظرفیت تولید ۲۱۹ هزارتُن آن را دارد.

معروف ظفر رئیس اتحادیه ملی مرغداران افغانستان گفت: “حدود ۸ هزار و ۶۵۹ فارم مرغداری درکشور وجود دارد که ۶ هزار و ۲۴۰ فارم آن فعال است و بقیه غیر فعال‌اند.”

آقای ظفر افزود که اخیرآ ۴۶ فارم جدید مرغداری نیز در کشور به فعالیت آغاز کرده که ظرفیت تولید ۱۹۶ هزار مرغ را در یک دوره دارند.

با این وجود، رحم الله سمندر رییس عامل اتاق تجارت می گوید که  فارم‌های مرغداری در کشور برای ۴۰۰ صد هزار نفر شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده اند که از این لحاظ بیشترین زمینه کاری این سکتور فراهم کرده است.

نبود زمین برای فارم‌های مرغداری، ممانعت های وقفی واردات گوشت مرغ، مافیایی شدن این سکتور و نیز نبود واکسین‌های با کیفیت از جمله مشکلات مرغداری‌ها در کشور اند.

محمد رقیب فیاض- نویسنده وستر