وزیر جدید جاپان : هرگز از کمپیوتر استفاده نکرده‌ام


وزیر جدید جاپان : هرگز از کمپیوتر استفاده نکرده‌ام

وزیر جدید امنیت سایبری جاپان  در اظهاراتی که حیرت همگانی را در پی داشته گفته هرگز در زندگیش از کمپیوتر استفاده نکرده است. او همچنین گفته که هرگز با کیبورد تایپ نکرده است.
به گزارش یورونیوز یوشیتاکا ساکورادا، وزیر جدید امنیت سایبری جاپان که ۶۸ سال سن دارد به قانونگذاران جاپانی گفت: «از ۲۵ سالگی و از زمانی که مستقل شدم، برای کارهایم به کارکنان و منشی‌هایم دستور داده‌ام و هرگز از کمپیوتر استفاده نکرده‌ام.»
ساکورادا ماه گذشته و در جریان ترمیم کابییه از سوی شینزو آبه نخست وزیر بعنوان وزیر امنیت سایبری انتخاب شد. او همچنین مدیریت گیم های المپیک وپارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو را نیز برعهده دارد.
 این وزیر هنگامی که تلاش داشت به سوال نمایندگان پارلمان درباره استفاده از USB در نیروگاههای هسته‌ای پاسخ دهد نیز باعث شگفتی نمایندگان شد.
ماساتو ایمه نماینده جناح اپوزیسیون پارلمان جاپان در این ارتباط گفت: «باورکردنی نیست کسی که کمپیوتر را لمس نکرده است مسئول سیاست‌های سایبری است.»
این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی موضوع طنز و انتقاد شده است. یک کاربر توئیتر نوشته است: «اگر هکری وزیر را هدف قرار دهد نمی تواند هیچ اطلاعاتی از او بدزدد. در واقع این قدرتمندترین نوع امنیت است.»
با این حال این تنها واکنش حیرت آور وزیر جدید نیست، ماه گذشته او به آنلایننامه‌نگاران گفت که از برنامه ملاقات با وزیر ورزش کوریای شمالی در توکیو آگاه نیست. با این حال وی بعد سریعا با کمک دستیارانش سخنش را اصلاح کرد و گفت بله چنین برنامه ای وجود دارد.
وی همچنین در سال ۲۰۱۶ درباره مجبور کردن زنان به فاحشگی توسط ارتش جاپان در دوران جنگ جهانی دوم گفته بود که این زنان «فاحشه های دوران اشغال» بودند، موضوعی که انتقادات زیادی علیه او را باعث شد.