وزیر خارجه روسیه با رهبر کوریای شمالی دیدار کرد


وزیر خارجه روسیه با رهبر کوریای شمالی دیدار کرد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به پیونگ یانگ سفر کرده است، امآنلاین پنجشنبه با “کیم جونگ اون” رهبر کوریای شمالی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ نویسنده یونهاپ کوریای جنوبی گزارش داده که دو طرف در این دیدار در مورد روابط دو جانبه، اوضاع شبه جزیره و مسائل بین المللی مورد علاقه دو کشور با همدیگر بحث و گفتگو کردند.

در این دیدار سرگئی لاوروف پیام ولادیمیر پوتین رییس وستری روسیه را به کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی تحویل داد، پوتین در این پیام با “بهترین آرزوها” برای رهبر کوریای شمالی، خواستار موفقیت دیپلماسی اخیر برای حل مسائل مربوط به شبه جزیره کوریا شده بود.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین در این دیدار از رهبر کوریای شمالی برای سفر به روسیه دعوت کرد، او به “کیم جونگ اون” گفته است:”بسیار خوشحال خواهیم شد تا در مسکو از شما استقبال کنیم.”

جزییات بیشتری از این دیدار منتشر نشده است.

لاوروف نخستین وزیر خارجه روسیه است که در ۹ سال گذشته به کوریای شمالی سفر کرده است.

امآنلاین پنجشنبه همچنین لاوروف و ری یونگ هو همتای کوریای شمالی او با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند، دو کشور در سال جاری هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را جشن می‌گیرند.

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای کوریای شمالی خود گفت، روسیه در مذاکرات امریکا و کوریای شمالی دخالت نمی‌کند ولی در عین حال خواستار لغو تحریم های امریکا علیه کوریای شمالی است.

او افزود: رایزنی‌های کارشناسی برای زمینه‌چینی مذاکرات امریکا و کوریای شمالی در دست کار است و نمی خواهیم در این روند مداخله کنیم.

سرگئی لاوروف امآنلاین بعد از ورود به پیونگ یانگ با حضور در مقابل مجسمه های برنزی کیم جونگ ایل و پدرش کیم ایل سونگ موسس کوریای شمالی و پدربزرگ کیم جونگ اون و قرار دادن دسته گل، نسبت به آنان ادای احترام کرد.

لاوروف ماه اپریل در گفتگو با ری یونگ هو  همتای کوریای شمالی خود، به پیونگ یانگ دعوت شده بود.

به گفته ناظران، مسکو به ظاهر می‌خواهد نشان دهد که قصد دارد با مسایل مرتبط با شبه جزیره کوریا در ارتباط بماند.

قرار است نشست سران امریکا و کوریای شمالی ۲۲ جوزا در سنگاپور برگزار شود.

در همین راستا کیم یونگ چول مقام ارشد کوریای شمالی که راهی امریکا شده است شب گذشته با مایک پمپئو  وزیر امور خارجه امریکا در نیویورک دیدار کرد.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل