وزیر دفاع امریکا: درباره حمله شیمیایی دوما هیچ سندی نداریم


وزیر دفاع امریکا: درباره حمله شیمیایی دوما هیچ سندی نداریم

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا گفته است که امریکا تاهنوز به اسنادی دست نیافته که نشان دهد دولت سوریه در شهر دوما حمله شیمیایی انجام داده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای متیس در جلسه کنگره امریکا گفت:”ما آنجا حضور نظامی نداریم و درگیر نیستیم. به همین دلیل نمی‌توانم به شما بگویم که مستنداتی داریم، هرچند که شواهد بسیاری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که حاکی از استفاده گاز کلر یا سارین است.”

جیمز ماتیس در خصوص راهبرد امریکا در سوریه گفت:”در باره سوریه، هم دولت قبل و هم دولت فعلی به صراحت به این موضوع اشاره کردند که نقش ما در این کشور شکست داعش است و ما خودمان را درگیر جنگ داخلی در این کشور نخواهیم کرد”.

وی بیان داشت:”سال گذشته ما اقدام به شلیک موشک‌هایی به داخل سوریه کردیم که ارتباطی با داعش نداشت. آن حمله به خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی بود”.

ماتیس سپس درباره راهبرد کشورش در سوریه این توضیحات را ارائه کرد:” اول از همه، ما به اینکه جنگ سوریه را از طریق روند ژنو پایان دهیم متعهد هستیم. این مذاکرات تا کنون به موفقیت نرسیده‌اند، چون روسیه دائماً در این تلاش‌ها مانع‌تراشی کرده است. اما این به معنی آن نیست که ما دست از تلاش بکشیم. ما با جامعه بین‌الملل برای فعال کردن مذاکرات ژنو و اطمینان یافتن برای پایان این جنگ همکاری می‌کنیم”.

وی اضافه کرد:”راهبرد ما همانند سال گذشته این است که مسیر این جنگ را به صلحی با وساطت سازمان ملل پیش ببریم و همزمان، پایمان را روی گردن داعش فشار دهیم تا خفه شود”.

جیمز ماتیس در پاسخ به سوال یک قانونگذار امریکایی در خصوص قصد دولت ترامپ برای اقدام نظامی در سوریه به بهانه وقوع حمله شیمیایی ادعایی در این کشور گفت:”نمی‌خواهم به جزئیات تصمیم احتمالی فرمانده کل قوا (رییس‌وستر) در پاسخ به این حمله بپردازم”.

او در ادامه حمله شیمیایی ادعایی در منطقه “دوما” در سوریه را “کاملاً غیرقابل توجیه” خواند، اما گفت:” چندین مورد از این حملات [شیمیایی] در سوریه اتفاق افتاده‌اند. در بسیاری از موارد، ما نیرو‌های میدانی در آنجا نداریم، بنابراین، علی‌رغم نشانه‌های فروانی که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود داشت مبنی بر اینکه در آنجا از گازکلرین یا سارین استفاده شده، نمی‌توانم به شما بگویم که ما ادله‌ای [درباره وقوع شیمیایی] در اختیار داشتیم. در صورتی که همانند دفعه قبل تصمیم به اقدام نظامی در سوریه در پاسخ به این حمله شیمیایی بگیریم کنگره را از این موضوع مطلع خواهیم کرد”.

ماتیس سپس در پاسخ به سوال یک قانونگذار امریکایی درباره اینکه آیا شواهد کافی در تأیید وقوع حمله شیمیایی در سوریه وجود دارد گفت:”من معتقدم که در سوریه حمله شیمیایی اتفاق افتاده و منتظر شواهد سازمان منع تسلیحات شیمیایی در این مورد هستیم. تلاش می‌کنیم بازرسان این سازمان، احتمالاً در طول همین هفته وارد آنجا (سوریه) شوند. می‌دانید با چه چالش‌هایی مواجهیم، چون روسیه شش بار قطعنامه‌ها را در سازمان ملل رد کرده تا مطمئن شود که ما نمی‌توانیم بازرس‌ها را به آنجا بفرستیم. تیم تحقیقات در صورتی که بتواند وارد آنجا شود، به ما نمی‌گوید که چه کسی این حمله را انجام داده؛ آن‌ها فقط به ما می‌گویند که شواهد لازم [درباره وقوع حمله]را پیدا کرده‌اند یا خیر. همان‌طور که می‌دانید با توجه به اینکه این گاز‌ها ناپایدار هستند، گذشت زمان تأیید وقوع حمله را دشوارتر می‌کند”.

وزیر دفاع امریکا در اخیر تاکید کرد که دونالد ترامپ تاهنوز تصمیمی برای حمله به سوریه نگرفته است.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل