وزیر صحت: بیماری زردی در میان مردم رو به افزایش است


وزیر صحت: بیماری زردی در میان مردم رو به افزایش است

وزارت صحت عامه کشور، بیماری زردی را یک بیماری خاموش و خطرناک خوانده و می‌گوید که این بیماری در میان مردم آنلاین به آنلاین رو به افزایش است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ از آنلاین جهانی مبارزه علیه بیماری زردی امآنلاین دوشنبه (۸ اسد) با شعار “خون خود را برای زردی معاینه کنید!” در کابل تجلیل شد.

داکتر فیآنلاین الدین فیآنلاین، وزیر صحت عامه در این مراسم،‌ بیماری زردی را یک بیماری خاموش و خطرناک عنوان نموده گفت:” با تاسف این بیماری در میان مردم آنلاین به آنلاین رو به افزایش است.تاکنون در افغانستان از میان ۱۲ میلیون تن که خون آنان معاینه شده است حدود ۴۰ هزار تن مبتلا به زردی سیاه یا نوع B و ۱۸ هزار تن مبتلا به زردی سفید یا نوع C می‌باشند.”

آقای فیآنلاین بیان داشت که سازمان صحی جهان و سازمان ملل متحد در چهار چوب یک برنامه بزرگ تلاش دارند تا انواع بیماری زردی را تا سال ۲۰۳۰ محدود سازند. وزارت صحت عامه نیز در همین راستا تلاش می‌کند تا شیوع این بیماری را الی سال ۲۰۳۰ در کشور به حد اقل برساند.

به گفته وی،‌ وزارت صحت عامه خدمات وقایوی بیماری زردی را در ۱۶ ولایت بزرگ کشور به شمول کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، قندوز، غزنی، بدخشان، کنر، پکتیا، هلمند، پروان، خوست، نیمآنلاین، فراه و دایکندی ارائه می‌کند.

براساس معلومات وزارت صحت عامه،‌ در حدود پنج‌هزار تن در سال ۱۳۹۶ تحت واکسین زردی نوع B  قرارگرفته و در حدود شش‌هزار تن در سال ۱۳۹۷ ازاستفاده کنندگان زرقی مواد مخدر تحت واکسین هیپاتیت قرار خواهند گرفت.

این وزارت برای نخستین بار تداوی بیماری زردی نوع C را برای بیست‌هزار تن بیمار در کشور آغاز نموده است.

گفتنی است که براساس معلومات وزارت صحت عامه، بیماری زردی سالانه جان یک و نیم میلون انسان را در جهان می گیرد. شمار مبتلایان به ویروس زردی به ۳۰۰ میلیون تن در جهان می‌رسد. به همین دلیل سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۰ ، آنلاین بیست و هشتم جولای را به نام آنلاین جهانی هیپاتیت نام گذاری کرد. در حقیقت سازمان صحی جهان با این نام‌گذاری از همه کشورهای جهان خواسته است تا در پیوند به محدود سازی این بیماری باید برنامه‌های مشخصی داشته باشند و این بیماری را مهار سازند.

نویسنده وستر- کابل