وستر – دهلیز هوایی افغانستان


دهلیز هوایی افغانستان - ترکیه افتتاح شد

دهلیز هوایی برای انتقال کالاهای تجاری میان افغانستان و ترکیه رسما گشایش یافت.

به گزارش نویسنده وستر؛ در اولین پرواز از طریق این دهلیز که از سوی شرکت هواپیمایی ترکیه (ترکیش ایرلاین)، امآنلاین سه‌شنبه (اول جوزا) صورت گرفت، حدود پانزده تن میوه خشک افغانستان به ترکیه صادر شد.

عتیق الله نصرت، رئیس هیات عامل “اتاق تجارت و صنایع افغانستان” در مراسم گشایش این دهلیز در فرودگاه کابل گفت در چهار سال گذشته میزان تجارت میان افغانستان و ترکیه از ۳۰۰ میلیون دالر به ۱۰۰ میلیون دالر کاهش یافته است.

او نبود راه‌های مناسب حمل و نقل را یکی از دلایل این کاهش خواند، اما اظهار امیدواری کرد که با آغاز کار دهلیز هوایی، رقم تجارت میان دو کشور افزایش یابد.

به گفته او، دهلیز هوایی ایجاد شده زمینه انتقال آنلاینانه پانزده تن کالا را برای تاجران افغانستان فراهم می‌سازد و در صورت درخواست آنها و افزایش میزان کالا، امکان پروازهای ویژه اجاره‌ای نیز وجود دارد.

او ایجاد این دهلیز هوایی را راهی برای رسیدن کالاهای تجاری افغانستان به بازارهای اروپا خواند.

آقای نصرت می‌گوید پیش از این نیز کالاهای تجاری افغانستان از راه هوایی به ترکیه صادر می‌شد اما تاجران با استفاده از این دهلیز که مورد حمایت دولت‌هاست، تنها بخشی از مصارف را خواهند پرداخت و هزینه انتقال کالا نسبت به گذشته به مراتب کمتر خواهد بود.

همایون رسا، وزیر تجارت افغانستان می‌گوید قالی، گیاهان طبی، تولیدات صنایع دستی و انواع سنگ‌ها از عمده‌ترین اقلام صادراتی افغانستان به ترکیه است.

او نیز افتتاح دهلیزهای هوایی را راهی برای افزایش صادرات و کاهش کسر بیلانس/بالانس تجاری افغانستان خواند.

بی بی سی نوشت که بنا به گفته‌های وزیر تجارت، میزان تجارت افغانستان از ۷٫۲ میلیارد دالر در سال ۲۰۱۶  به ۸٫۴  میلیارد دالر در سال ۲۰۱۷ رسیده و سهم صادرات افغانستان در آن از ۶۱۴ میلیون دالر به حدود هشتصد میلیون دالر افزایش یافته است.

وزیر تجارت می‌گوید به تازگی موافقتنامه دو جانبه در کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان و ترکیه امضا شده که به اساس آن همکاری‌هایی میان طرفین در عرصه‌های خدمات مشورتی، گمرکات، سرمایه گذاری‌ها، تشبثات کوچک، حمل و نقل، استاندارد سازی، انرژی و بانکداری انجام خواهد شد.

پیش از این، دهلیز هوایی برای انتقال کالا میان افغانستان و دو کشور دیگر؛ هند و قزاقستان نیز ایجاد شده بود.

مقام‌ها می‌گویند به زودی دهلیز هوایی افغانستان و عربستان نیز ایجاد خواهد شد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید تاکنون از طریق دهلیزهای هوایی موجود در یک سال گذشته در ۹۰ پرواز، به ارزش پنجاه میلیون دالر کالاهای تجاری افغانستان به کشورهای دیگر صادر شده است.

نویسنده وستر- کابل