وستر – سیمینار علمی- تحقیقی راهکارهای جلوگیری از فقر و گدایی در کابل برگزار شد


سیمینار علمی- تحقیقی راهکارهای جلوگیری از فقر و گدایی در کابل برگزار شد

اکادمی علوم با ابراز نگرانی از وضعیت فقر و تکدی‌گری در کشور، برای یافتن راهکارهای جلوگیری از این مشکل اجتماعی  سیمینار علمی- تحقیقی برگزار کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ ثریا پوپل رییس اکادمی علوم امآنلاین سه‌شنبه ( ۱۵ اسد) در این سیمینار در کابل وضعیت فقر و تکدی‌گری را در کشور نگران کننده و در حال افزایش خواند.

خانم پوپل بیان کرد که فقر و تکدی‌گری در کشور در حال افزایش است و در حال حاضر به جدی‌ترین مشکل اجتماعی در میان شهروندان مبدل شده است.

وی، ناامنی، افزایش بی‌جا شدگان داخلی، مهاجرت‌ها و پایین بودن اقتصاد و حمایت دولت از مردم را از جمله عواملی دانست که باعث فقر و تکدی‌گری شده است.

او همچنان علاوه کرد که باندها و شبکه‌های تکدی‌گری نیز در کشور وجود دارند که افراد نیازمند را برای تکدی‌گری سازماندهی می‌کنند و در موارد بسیار دیگری نیز از این گدایان نیازمند برای سوء استفاده‌های جنسی و کارهای غیر قانونی مانند انتقال مواد مخدر، حمله‌های تروریستی، سرقت و جاسوسی نیز استفاده می‌کنند.

خانم پوپل بیان داشت که اگر با تدبیر درست، به موقع و عملی از فعالیت این گروه‌های مافیایی و هم گدایی گری جلوگیری نشود پیامدهای بسیار خطرناک و جبران ناپذیری برای آینده کشور و مردم در پی داشته و سبب بآنلاین مشکلات بزرگ اجتماعی خواهد شد.

در همین حال نجیب الله اخلاقی یکی از مسوولان وزارت کار، در این سیمینار نیز گفت:” اگرچه آماری از شمار گدایان در دست نیست اما بررسی‌های ما نشان می دهد که با توجه با فقر و حضور گسترده شبکه‌ها و باندهای مافیایی که افراد نیازمند را به گدایی کردن سوق می‌دهد، تعداد گدایان در شهر‌های بزرگ سیر صعودی خود را می‌پیماید.”

آقای اخلاقی، کم توجهی ارگان‌های دولتی را در گذشته یکی از عوامل افزایش گدایی گری عنوان کرده افزود:”اگر این معضل اجتماعی با رویکردهای مناسب و قابل پیش بینی مهار نشود ما در آینده به بحران جدی اجتماعی دچار خواهیم شد.”

با این حال آقای اخلاقی علاوه کرد که قرار است به زودی کمپاین بزرگی برای مبارزه با گدایی گری راه اندازی شود که حدود ۶۰ نهاد دولتی و موسسه‌های کمک کننده در این کمپاین شرکت خواهند کرد.

به گفته وی در این کمپاین ابتدا گدایان نیازمند و غیر نیازمند و باندهای مافیایی شناسایی و در قدم بعدی به نیازمندان همکاری خواهتد شد و اعضای این باندها نیز مجازات می‌شوند.

نویسنده وستر- کابل