وستر – عدالت در خدمت قومیت


عدالت در خدمت قومیت

محمد محقق؛ معاون ریاست اجرایی بعد از اعلام آغاز محاکمه عبدالرزاق وحیدی؛ وزیر پیشین مخابرات به اتهام «فساد» در اعلامیه‌ای شدید‌الحن به آقای غنی حمله کرده و گفته “جمع‌آورى ده درصد مالیات مخابرات وظیفه آقاى اکلیل حکیمى بود که انجام نداد، چون وزیر مالیه در حلقه خبیثه فساد سیاسى و مالى ارگ شامل بود، نه تنها محاکمه نشد که مدال امان‌الله خان غازى دریافت کرد.”
 
آقای محقق با انتقاد از محاکمه آقای وحیدى گفته که “جناب آقاى غنى احساس می‌کند که هزاره‌ها در این کشور هیج پناهگاه سیاسى، امنیتى، حقوقى و قضایى ندارد و نیز انگیزه اصلى این نمایش مسخره فقط می‌تواند از حس عقده‌مندى و انتقام‌جویى شخص آقاى غنى از راى یکپارچه مردم هزاره در انتخابات ریاست وسترى ۲۰۱۴ باشد.”
 
او هشدار داده که ارگ متوجه باشد که “ما تا هنوز صبر وشکیبایى پیشه کرده‌ایم نه بخاطر وضعیت مطلوب حکومت بلکه بخاطر مصالح علیاى کشور و جلوگیرى از نفاق ملى بوده حالا که شما کمر به نفاق ملى بسته‌اید و حملات تان را علیه مردم هزاره متوقف نمی‌کنید، بدانید که آنطورى که شما فکر می‌کنید نیست، نه هزاره‌ها مرده‌اند ونه غیرت شان از بین رفته است و این حرکت ها سرآغاز رویارویى با هزاره‌هاست و ما هم تدابیر لازم سیاسى و مدنى را خواهیم گرفت.”
 
هشدارهای آقای محقق، ناشی از سال ها تحمل و صبر و سکوت در برابر سیاست های پایدار و سیستماتیک ارگ در قبال اقلیت قومی هزاره است که این بار در قالب یک حمله شدید و هشدارآمیز لفظی، از زبان رهبر قومی هزاره ها بیرون جهیده است.
 
در خصوص برکناری و محاکمه آقای وحیدی، ابهامات جدی و مهمی وجود دارد که نه دستگاه قضایی و نه آمران و مدیران و مجریان این سناریو در لایه های مختلف قدرت، حاضر به پاسخگویی و شفاف سازی مسؤولانه در باره آنها نبوده اند.
 
آقای وحیدی پیش از این، از اتهام هایی که منجر به برکناری او از وزارت شد، تبرئه شده است؛ اما اکنون بار دیگر به اتهام آنچه حیف و میل مالیات ده درصدی کریدت های موبایل خوانده می شود، پای میز محاکمه کشانده می شود.
 
در کشوری که مقام های بلندپایه دولتی آن، علیرغم آنکه در فساد و حیف و میل گسترده و لگام گسیخته اموال عمومی، متهم شناخته می شوند، شاید به دادگاه کشاندن یک وزیر پیشین کابینه که از حمایت های وسیع و مستقیم یک رهبر قومی نیز برخوردار است، در مرحله اول، یک تحول مثبت و امیدبخش محسوب شود و سازمان ها و ناظران منتقد رویکردهای ضد فساد دولت مرکزی را کمی تا قسمتی، مجاب و قانع کند؛ اما آقای وحیدی، در این سناریو، پیش از آنکه مجرم یا حتی متهم باشد، قربانی است.
 
او قربانی یک گیم به ظاهر ضد فساد و در راستای عدالت؛ اما در عمل، قومی، فاسد و ضد عدالت می شود.
 
عبدالرزاق وحیدی، امآنلاین خود نیز اعلام کرد که او در جایگاهی قرار دارد که باید اکلیل حکیمی می بود؛ اکلیل حکیمی، وزیر پیشین مالیه است که دوبار از اشرف غنی مدال افتخار دریافت کرده و اکنون پس از استعفای پرسش برانگیزش از وزارت مالیه، مشاور اشرف غنی در امور بین المللی شده است.
 
پس از استعفا، ارگ میزبان یک مهمانی مجلل بود که در آن، آقای حکیمی با سفرای خارجی خداحافظی می کرد.
 
این اتفاق ها در شرایطی رخ می دهند که از نظر وزیر پیشین مخابرات و محمد محقق، اکلیل حکیمی مسؤول جمع آوری مالیات از کریدت های موبایل بوده، نه وزیر مخابرات.
 
ضمن آنکه آقای حکیمی، در زمانی که در وزارت مالیه حضور داشت، عملا کار وزارت امور خارجه را نیز انجام می داد و جزء انگشت شمار مهره های سیاسی، امنیتی و قومی اشرف غنی برای اداره امور کشور و تنظیم سیاست های دولت در امور اقتصاد، دولت داری، امنیت و سیاست خارجی بود.
 
این اتفاق هرگز برای یک وزیر هزاره نخواهد افتاد؛ اما وقتی پای «عدالت» و «مبارزه با فساد» به میان بیاید، هزاره حتی اگر آنلاینی وزیر هم بوده باشد، نخستین قربانی خواهد بود.
 
آقای وحیدی از اکلیل حکیمی برای یک مناظره علنی و مستقیم تلویزیونی در باره اتهام های وارده، دعوت کرد. او همچنین امآنلاین از دستگاه قضایی و شخص اشرف غنی خواست حکیمی را نیز به جریان دادگاه وارد کنند تا حق و عدالت آنگونه که بایسته است به اجرا درآید.
 
هیچیک از این درخواست ها پذیرفته نشدند؛ زیرا حکیمی پشتوانه نیرومندی مانند اشرف غنی و پایگاه قدرت قومی او و همچنین سفارتخانه های خارجی دارد؛ ولی وحیدی، هزاره زجرکشیده ای است که با فقر و محرومیت و استعداد و تلاش شخصی اش خود را از دره های دنج جاغوری تا کرسی وزارت مخابرات افغانستان بالا برده بود.
 
نیچه می‌گفت: آن که با هیولا می ستیزد، باید مراقب باشد که خود به هیولا تبدیل نشود؛ داستان مبارزه با فساد و برقراری عدالت و اجرای قانون اشرف غنی و تیم قومی او نیز دقیقا تحقق عینی این سخن فیلسوف آلمانی است.
 
آنها در مبارزه با هیولای فساد و بی عدالتی، خود تبدیل به هیولا شده اند؛ هیولایی که در راستای فساد و ضد عدالت عمل می کند تا اراده معطوف به قدرت قومی خود را محقق سازد.
 
محمدرضا امینی – وستر