وستر – نزدیک به ۲۰۰ کارآموز از مرکز آموزشی افغان


نزدیک به 200 کارآموز از مرکز آموزشی افغان- کوریا فارغ شدند

۱۹۹ کارآموز رشته‌های خیاطی، کمپیوتر و انگلیسی پس از یک دوره آموزشی ۶ ماهه در موسسه آموزش‌های حرفه‌ای افغان- کوریا در کابل، سند فراغت به دست آوردند.

به گزارش نویسنده وستر؛ میر جلال هشام مسوول موسسه آموزش های حرفه ای افغان- کوریا ، امآنلاین سه شنبه (۹ اسد) در مراسم فراغت این کار آموزان در کابل با بیان اینکه موسسه آموزشی افغان- کوریا از جمله نهاد ای آموزشی برتر در کشور می‌باشد گفت که بیش از ۷۰ درصد کار آموزان این موسسه پس از فراغت در نهادهای مختلف دولتی و خصوصی جذب کار می‌شوند.

آقای هشام بیان داشت که یکی از اهداف این موسسه علاوه بر آموزش فنی و موثر نظر به بازار کار، بازار یابی برای کارآموزان می‌باشد.”ما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم زمینه کار را برای تمامی فارغان خود فراهم نماییم. که به این منظور  قرار است قرار دادهای همکاری ما برای پذیرش فارغان این موسسه با شمار بیشتری از نهادها افزایش یابد.”

از سویی هم به گفته وی قرار است براساس تفاهمنامه‌های وزرات کار با برخی از کشورها، شماری از استادان بین المللی برای تدریس به این موسسه دعوت شوند و هم امکانات مجهزتر و بیشتری در اختیار این موسسه قرار گیرد که همه این‌ها در بلند بردن ظرفیت فنی کارآموزان و رشد حرفه در کشور تاثیر بسزایی خواهند داشت.

این درحالیست که این فارغان، دوره‌های آموزشی این موسسه را کوتاه مدت و ناکافی عنوان می‌کنند و می‌گویند که برای کسب آموزش‌های حرفه ای نیاز به زمان بیشتری دارند و نمی توانند در این مدت کم خود را با نیازمندی‌های بازار کار برابر کنند.

اسماعیل سالارزی یکی از فارغان در این مراسم علاوه کرد که بازار کار به افرادی با توانمندی بالا و دارای پشتیبان نیاز دارد به همین دلیل این موسسه باید به گونه جدی از فارغان خود در وارد شدن به بازار کار حمایت کند و به چند قرارداد همکاری و ارایه سند فراغت بسنده نکند.

موسسه آموزش های حرفه ای افغان- کوریا کار خود را در سال ۲۰۰۴ با هدف بالا بردن ظرفیت فنی کشور در کابل آغاز کرد و تا کنون به بیش از ۶ هزار و پنجصد نفر در بخش های مختلف فنی آموزش داده است.

این موسسه با همکاری وزارت کار، اتاق تجارت و صنایع و برخی دیگر از نهادهای دولتی و خصوصی تلاش می‌کند تا نیاز بازار کار کشور به افراد فنی را برآورده و زمینه کار را برای جوانان بیشتر مساعد نماید.

حمید پارسا- نویسنده وستر