وستر – کاشف «بروس لی» درگذشت


کاشف «بروس لی» درگذشت

«ریموند چو» تهیه‌کننده بزرگ هانگ‌کانگی که چهره‌هایی چون «بروس لی» و «جکی چان» را به سینمای جهان معرفی کرد، در سن ۹۱ سالگی درگذشت.
 به نقل از هالیوود ریپورتر، «ریموند چو» که کمک زیادی به شکل‌گیری ژانر فلم‌های رزمی کرد و استعدادهای بزرگ هانگ‌کانگی را در عرصه بین‌المللی به سینما معرفی کرد، در ۹۱ سالگی درگذشته است.
«چو» ابتدا یک آنلایننامه‌ ‌نگار بود و سپس کار خود را به عنوان مسئول تبلیغات با کمپنی برادران «شا» شروع کرد که صدها فلم ساخت و ژانر فلم‌های کنگ‌فو را به محبوبیت رساند.
«ریموند چو» سپس به عرصه تهیه‌کنندگی وارد شد و زمانی که از کیفیت بد برخی آثار کمپانی «شا» ناامید شده بود، کمپانی فلمسازی خود را در سال ۱۹۷۰ با عنوان «گلدن هاروست» تاسیس کرد.
وی خیلی زود از کمپنی «شاو» پیشی گرفت و نام خود را بیش از پیش با سبک فلم‌های رزمی شناساند و در سال ۱۹۷۱ پس از دیدن «بروس لی» در یک شوی تلویزیونی

کمپنی «گلدن هاروست» آخرین فلم خود را در سال ۲۰۰۳ ساخت و «ریموند چو» نیز چند سال بعد سهام کمپنی خود را به یک تاجر چینایی فروخت که نام کمپنی را به « Orange Sky Golden Harvest» تغییر داد.

با او قرارداد همکاری بست.
«ریموند چو» و کمپنی «گلدن هاروست» قرارداد ساخت سه فلم را با «بروس لی» امضاء کردند که هر کدام ریکارد فروش سینماهای هانگ کانگ را شکست. پس از این سه فلم، «اژدها وارد می‌شود» به عنوان اولین فلم رزمی چینایی به تهیه‌کنندگی یک کمپنی بزرگ هالیوودی ساخته شد و با هزینه ۵۰۰ هزار دالری در نهایت ۴۰ ملیون دالر فروخت. «بروس لی» به شکل غم‌انگیزی در فاصله چند آنلاین به اکران فلم در سال ۱۹۷۳ درگذشت.
مرگ «بروس لی» خلاء بزرگی در نقش قهرمان فلم‌های رزمی ایجاد کرد و استعدادهای جوانی در تلاش برای پر کردن جای «بروس لی» بودند که یکی از آنها «جکی چان» یک بدلکار بود که در سال ۱۹۷۹ با «ریموند چو» قرارداد همکاری امضاء کرد و با گیم در چندین فلم کمدی رزمی به یک سوپراستار در آسیا بدل شد.
پس از آن «ریموند چو» زمان و هزینه زیادی را صرف معرفی «جکی چان» به مخاطبان غربی کرد و پس از یکی دو شکست تجاری سرانجام در سال ۱۹۹۵ و با فلم «غرش در برانکس» توانست «جکی چان» را به شهرت جهانی برساند. این فلم در ۱۷۰۰ سالن سینمای آمریکا اکران شد و ۳۲.۴ ملیون دالر هم فروخت و تبدیل به موفق‌ترین فلم تاریخ هانگ‌کانگ در هالیوود شد. سه سال بعد «چان» در فلم «ساعت شلوغی» با «کریس تاکر» همگیم شد و نام خود را به عنوان یک گیمگر تثبیت کرد.