وستر – یک آموزگار مکتب افغان


یک آموزگار مکتب افغان - ترک هنوز هم در حبس خانگی به سر می‌برد

اعضای کمیته اولیای دانش‌آموزان مکاتب افغان- ترک می‌گویند که یک آموزگار ترک‌تبار این مکتب هنوز هم در حبس خانگی بسر می‌برد.

به گزارش نویسنده وستر؛ اعضای کمیته اولیای دانش‌آموزان مکاتب افغان- ترک، امآنلاین سه‌شنبه (۵ سرطان) در یک نشست نیوزی در کابل بار دیگر تصمیم حکومت مبنی بر واگذاری مدیریت مکاتب افغان- ترک به دولت ترکیه را غیرقانونی خواندند.

آنان همچنان بیان داشتند که پس از تصمیم حکومت مبنی بر واگذاری مدیریت این مکاتب به دولت ترکیه،‌ مأموران امنیت ملی در ماه قوس سال گذشته مکتب دخترانه افغان‌- ترک را مورد بازرسی قرار داده و چهار آموزگار این مکتب را نیز با خود بردند.

مسوولان امنیت ملی پس از مدتی این آموزگاران را که چهار فرد آنان شهروند ترکیه و یک تن دیگر افغان بود را آزاد کرد.

اما عبدالشکور دادرس عضو کمیته اولیای مکاتب افغان- ترک، امآنلاین در این نشست نیوزی گفت: “یک آموزگار ترک تبار این مکتب‌ها هنوز هم در حبس خانگی بسر می‌برد.”

 آقای دادرس بیان داشت:”حبس یک آموزگار بدون هیچ توجیه قانونی از سوی حکومت بر روحیه دیگر آموزگاران و دانش آموزان این مکتب‌ها تاثیر سوء گذاشته است.”

وی افزود که حکومت باید با مسوولان مکاتب افغان- ترک پشت میز مذاکره بنشیند و دلایل قانونی را برای حبس این آموزگار توضیح بدهد.

وی تاکید کرد که تمامی دانش‌آموزان و اولیای دانش‌آموزان خواهان پایان اختلاف‌ها درباره واگذاری مدیریت مکاتب افغان- ترک هستند.

گفتنی است که پس از کودتای نافرجام در ترکیه ، دولت ترکیه از تمام کشورهایی که مکاتب افغان ترک در آن فعالیت دارند خواست تا مدیریت آنان را به دولت ترکیه واگذار کند. حکومت افغانستان با این تصمیم دولت ترکیه موافقت کرده است.

حمید پارسا- نویسنده وستر