وضعیت حقوق بشری در زندان‌های افغانستان بهتر شده است


وضعیت حقوق بشری در زندان‌های افغانستان بهتر شده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر گزارشی از وضعیت حقوق بشر در محلات سلب آزادی می‌گوید که وضعیت حقوق بشری در زندان‌های افغانستان نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ نگرانی‌ها از وضعیت زندانیان در زندان‌های افغانستان تازگی ندارد. عدم ارایه خدمات صحی، ازدحام بیش از حد، نبود زمینه‌های آموزش، نبود آب آشامیدنی و چندین موضوع دیگر همواره روایتی از وضعیت بد زندانیان افغانستان بوده است. روایتی که هرکدام نقض حقوق بشر در زندان‌های افغانستان را آشکار می‌کند.

با این حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر امآنلاین سه شنبه (۱۸ ثور) گزارش تازه‌‌ای از بررسی وضعیت حقوق بشر در محلات سلب آزادی از ولایات تحت پوشش دفتر مرکزی خود را منتشر کرد. محلات سلب آزادی شامل زندان‌ها، توقیف‌خانه‌ها، نظارت‌خانه‌ها و مراکز اصلاح و تربیت اطفال می‌شود.

سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر این گزارش گفت که بررسی‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که وضعیت زندان‌های افغانستان نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده اما ازدحام بیش ازحد و نبود جای سبب شده تا مشکلات معیشتی برای زندان به وجود آید.

خانم سمر گفت که سی هزار و ۳۱۵ نفر در سراسر افغانستان زندانی است اما سیزده هزار و ۴۴۸ نفر در محابس و مراکز اصلاح و تربیت در تمام ولایات تحت پوشش دفتر ساحوی کابل این کمیسیون قرار دارد.

وی بیان داشت:” در تمام ولایات تحت پوشش دفتر ساحوی کابل به صورت عموم ۱۳۴۴۸ نفر در محابس و مراکز اصلاح و تربیت اطفال به سر می‌برند که ۱۳۱۷۴ محبوس شامل ۱۳۰۰۷ نفر مرد و ۱۶۷ نفر زن و ۲۷۴ نفر محجوز که شامل ۲۵۳ پسر و ۲۱ دختر می‌باشند و بیشتر از هزار نفر در توقیف‌خانه‌ها و نظارت‌خانه‌ها قرار دارند”.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که بیشترین رقم زندانیان در حوزه مرکز افغانستان که تحت پوشش دفتر مرکزی این کمیسیون شامل ولایات کابل، کاپیسا، پنجشیر، پروان، غزنی و میدان وردک است.

خانم سمر بیان داشت که کارمندان این کمیسیون ۱۹۶ بار از محلات سلب آزادی نظارت نموده و با ۹۲۱ تن به صورت مستقیم در مورد وضعیت شان گفتگو کرده است.

وی افزود که کارمندان کمیسیون در سال ۱۳۹۶ به تعداد ۵۱۰ مورد شکایت مبنی بر نقض حقوق بشر از محلات سلب آزادی ثبت کرده‌اند.

خانم ثمر گفت:” از این میان ۳۲۹ مورد آن نقض حقوق بشر تشخیص شده. ۱۸۱ مورد پس از شکایات زندانیان مبنی بر نقض حقوق بشری، نقض حقوق بشری ثابت نشدند. ۱۵۴ تن از عدم تعیین سرنوشت شان شکایت کردند. ۱۴۵ تن از عدم برخورداری از فرامین و تخفیف شکایت کردند. ۱۴ تن ادعا کردند که شکنجه شدند. ۱۶ تن هم از کامل شدن زمان رسیدگی به دوسیه‌های شان شکایت کردند”.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر اظهار داشت که در سال ۱۳۹۶ پس از بررسی‌های این کمیسیون ۳۳ زندانی که به صورت غیرقانونی در زندان بودند، رها شده‌اند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که این کمیسیون همه‌ای موارد که نیازمند رسیدگی بوده است را به گونه شفاهی و تحریری به ادارات مربوط سفارش نموده و در برخی از موارد رسیدگی صورت گرفته است.

خانم سمر گفت که در سال ۱۳۹۶ ریاست وستری افغانستان ۶ فرمان در مورد عفو و تخفیف مجازات زندانیان و محجوزین صادر نموده که در اثر آن ده هزار و ۴۹۹ دوسیه مورد بررسی قرار گرفته است.

وی گفت:” در اثر ۶ فرمان ریاست وستری ۱۰۴۹۶ دوسیه بررسی شده که ۱۰۸۶ نفر عفو شده که شرایط را داشته بودند که شامل ۹۳۹ نفر مرد ، ۹۷ زن و ۵۰ طفل است و ۹۱۴۳ زندانی دیگر نیز مستحق تخفیف شناخته شدند”.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر