ویس احمد برمک: حلقات مافیایی در افزایش ناامنی‌ها در کشور دست دارند


ویس احمد برمک: حلقات مافیایی در افزایش ناامنی‌ها در کشور دست دارند

وزیر داخله می‌گوید که حلقات مافیای داخلی به دلیل تامین منافع شخصی در افزایش ناامنی‌ها در مناطق و ولایت‌های‌شان دست دارند.

به گزارش نویسنده وستر؛ ویس احمد برمک وزیر امور داخله در نشست استجوابیه امآنلاین چهارشنبه (۱۶ جوزا) مجلس نمایندگان گفت که برخی حلقاتی مافیایی درونی بخاطر تأمین منافع شان در مناطق مختلف کشور گروپ‌های مسلح را پول می‌دهند تا فعالیت‌های تروریستی شان را بر ضد نیروهای امنیتی انجام دهند.

آقای برمک با اشاره به ناامنی ولایت فراه گفت: “مشکلات داخلی سیاسی در فراه، قاچاق مواد مخدر و مداخله همسایه از چالش‌های اصلی ناامنی فراه است و برخی حلقات معین مافیایی با پرداخت پول به گروپ های مسلح بر سر راه نیروهای امنیتی می ایستاند.”

وی با اشاره به افزایش ناامنی‌ها به ویژه پس از اعلام عملیات طالبان زیر نام خندق، گفت که طالبان در این عملیات در پی بازگشایی یک دهلیز زمینی از جنوب غرب به شمال کشور بودند که این طرح شان با مقاومت نیروهای امنیتی ناکام شدند.

آقای برمک افزود که طالبان به اندازه‌‌ای قدرت ندارند که بتوانند یک ولسوالی را سقوط داده و آن را برای ادامه حاکمیت شان حفظ کنند.

آقای برمک بیان داشت که نیروهای امنیتی و دفاعی از اول ماه حمل تا کنون بیش از ۲۵۰۰ عملیات تروریستی طالبان را دفع و ۱۴۰۰ عملیات تهاجمی در برابر این گروه انجام داده اند.

وزیر داخله جنگ دشمن را چریکی و نامنظم خواند و تاکید کرد که در مقابل نهادهای امنیتی نیز تلاش دارند تا استراتیژی مشابه را در پیش گرفته و تمامی بخش‌ها همزمان مواضع دشمن را هدف قرار گیرند.

آقای برمک، کمبود پرسونل و تجهیزات پولیس را در ولایت‌ها پذیرفت؛ اما بیان داشت که یک سلسله اقدامات روی دست گرفته شده تا پولیس در آینده نزدیک با امکانات جدید مجهز شوند.

گفتنی است که در نشست استجوابیه امآنلاین مجلس، طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، و معصوم استانکزی رییس امنیت ملی نیز در پیوند به افزایش نا آرامی‌ها در کشور فراخوانده شده بودند؛ اما این دو مقام امنیتی حاضر به پاسخگویی نشدند.

این دو مقام امنیتی با ارسال مکتوبی به مجلس گفته بود که آنان در خارج از کشور به سر می‌برند و به همین دلیل نمی‌توانند در نشست استجوابیه مجلس اشتراک کنند.

اما؛ ویس برمک گفت که وزیر دفاع و رییس امنیت ملی برای شرکت در نشست وزرای دفاع ناتو به بروکسل رفته اند.

آقای برمک افزود که در نشست بروکسل کشورهای عضو ناتو روی ادامه کمک های مالی شان به نیروهای امنیتی افغانستان پس از سال ۲۰۲۴ بحث می‌کنند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر