پاپ در ارتباط با رسوایی آزار جنسی کودکان طلب بخشش کرد


پاپ در ارتباط با رسوایی آزار جنسی کودکان طلب بخشش کرد

پاپ فرانسیس در نامه‌ای خطاب به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون عضو کلیسای کاتولیک، آزار جنسی کودکان و پنهان‌کاری روحانیون در این مورد را به عنوان یک رشته “فجایع” محکوم کرده است.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از بی بی سی؛‌ این نامه خطاب به “امت الهی” خواستار پایان “فرهنگ مرگ” در کلیسا شده و به ناکامی‌ها در رسیدگی به سوءاستفاده جنسی می‌پردازد و طلب بخشش می‌کند.

هفته پیش هیات منصفه ای در امریکا جزییات هفت دهه آزار جنسی توسط روحانیون کلیسای کاتولیک در ایالت پنسیلوانیا را گزارش کرد.

این تحقیقات نشان داد که بیش از هزار فرد زیر سن قانونی که قابل شناسایی هستند هدف آزار ۳۰۰ کشیش در این ایالت قرار گرفته اند.

تصور می‌شود که هزاران نفر دیگر قربانی شده باشند. این تحقیقات شواهدی از پنهان‌کاری سیستماتیک کلیسا پیدا کرد. در بسیاری موارد این حوادث قدیمی‌تر از آن هستند که قابل پیگرد باشند.

واتیکان پس از انتشار آن گزارش گفت که پاپ در کنار قربانیان می‌ایستد و علیه کشیش‌های مجرم موضع می‌گیرد.

واتیکان می‌گوید این اولین بار است که پاپ در مورد مساله آزار جنسی، کل جمعیت کاتولیک‌ها را خطاب قرار می‌دهد.

او در این نامه دو هزار کلمه‌ای مستقیما به رسوایی کلیسای پنسیلوانیا اشاره و به نقش کلیسا در ناکامی برای جلوگیری سریع‌تر از آن اذعان می‌کند.

او با اشاره به “درد دلخراش این قربانیان” که برای “مدت های طولانی نادیده گرفته شد، سری نگه داشته شد یا عمدا خاموش شد” می‌نویسد:”ما به عنوان جامعه کلیسایی با شرم و ندامت اذعان می‌کنیم که به وظیفه خود عمل نکردیم، به موقع عمل نکردیم، و ابعاد و عمق زیانی که بر زندگی بسیاری تحمیل شد را درک نکردیم.”

وی نوشته:”ما از کودکان مراقبت نکردیم و آنها را به حال خود رها کردیم.”

این نامه چند آنلاین پیش از آن منتشر می‌شود که پاپ قرار است برای سخنرانی در “نشست جهانی خانواده” که توسط کلیسای کاتولیک برگزار می‌شود به ایرلند برود.

اسقف اعظم ایمون مارتین از کلیسای کاتولیک ایرلند گفته انتظار دارد که پاپ فرانسیس در این سفر با کسانی که قربانی آزار جنسی روحانیون بوده اند ملاقات کند.

مارگارت مک گاکین از موسسه “بازماندگان و قربانیان سوءاستفاده توسط نهادها” در ایرلند شمالی گفت که واکنش پاپ “ناکافی و دیرهنگام” بوده و این نامه “چیزی را عوض نمی‌کند.”

ان برت دویل از مدیران وبسایتی که سوءاستفاده توسط روحانیون را دنبال می کند گفت که پاپ باید “کمتر سخن بگوید و بیشتر عمل کند.”

نویسنده وستر- امور بین‌الملل