پاکستان مانع خروج دیپلمات امریکایی شد


پاکستان مانع خروج دیپلمات امریکایی شد

پاکستان مانع خروج یک دیپلمات امریکایی از خاک این کشور شده است. پاکستان می‌گوید این مستشار نظامی امریکا طی یک سانحه رانندگی موجب مرگ یک موترسایکل سوار شده است.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از بی بی سی؛ رسانه‌های محلی پاکستان آنلاین شنبه (۲۱ ثور) گزارش کردند که امریکا برای بردن جوزف امانوئل هال، مستشار نظامی سفارت امریکا در پاکستان، یک هواپیمای ویژه ارسال کرده‌اند اما پاکستان مجوز خروج به این دیپلمات امریکایی نداده است.

دولت امریکا پیش‌تر با تاکید بر مصونیت دیپلماتیک جوزف امانوئل هال به پاکستان نیوز داده بود که نمی‌تواند او را بازداشت و یا محاکمه کند.

این سانحه رانندگی تنش سیاسی میان اسلام‌آباد و واشنگتن را افزایش داده است.

عتیق بیگ، ۲۲ ساله، ماه گذشته (۷ اپریل) در جریان یک سانحه رانندگی در محله دامان‌کوه در شمال اسلام‌آباد کشته شد.

تصاویر دوربین‌های شهری یک موتر سفید را نشان می دهند که گفته می‌شود راننده او مانوئل هال بوده، در تصاویر این موتر به اعتنا به چراغ سرخ به راه خود ادامه می‌دهد و تنها بعد از برخورد با موتوسایکل سوار توقف می‌کند.

با وجود این، سفارت امریکا در اسلام‌آباد ادعای رسانه‌های پاکستان که می‌گویند هال در هنگام سانحه مست بوده را تکذیب کرده است.

پدر عتیق بیگ، درخواست محاکمه هال در دادگاه عالی پاکستان را مطرح کرده است.

آنلاین گذشته، دادگاه عالی پاکستان که بالاترین مرجع قضایی این کشور است اعلام کرد که از نظر این نهاد، هال “مصونیت بدون قید و شرط” ندارد.

پاکستان نام این دیپلمات امریکایی را در لیست سیاه خود قرار داده که برای ماموران مرزی حکم ممنوع الخروجی او را دارد.

هنوز کاخ‌سفید و دولت پاکستان رسما درباره ممانعت از خروج هال واکنش نشان نداده‌اند.

روابط سیاسی میان واشنگتن و اسلام‌آباد از زمان سخنرانی سال نو میلادی دونالد ترامپ، رییس وستری امریکا، با تنش همراه بوده است.

آقای ترامپ آنلاین اول سال نو میلادی (۲۰۱۸) در توییتر پاکستان را به “حیله‌گری و فریب‌کاری” متهم کرد.

در پی این سخنان آقای ترامپ، دولت امریکا در ماه جنوری گذشته بخش مهمی از کمک‌های مالی خود به ارتش پاکستان و تلاش‌های این کشور برای مبارزه با تروریسم را قطع کرد و علت این تصمیم را ناراضی بودن از نتایج مبارزه پاکستان با تروریسم خواند.

پاکستان در واکنش به این تصمیم ادعای کاخ‌سفید را رد کرد و اعلام کرد به عنوان اقدامی تلافی‌جویانه دیگر گزارش‌های اطلاعاتی و محرمانه خود را با امریکا به اشتراک نخواهد گذاشت.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل