پاکستان ممکن راه اکمالاتی نیروهای خارجی در افغانستان را مسدود کند


پاکستان ممکن راه اکمالاتی نیروهای خارجی در افغانستان را مسدود کند

خرم دستگیر خان وزیر خارجه پاکستان گفته است که روابط خود را با ایالات متحده مورد ارزیابی مجدد قرار می‌دهد و ممکن راه اکمالاتی نیروهای امریکایی و ناتو مستقر در افغانستان را مسدود کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ این اظهارات یک آنلاین قبل از آن بیان شد که یک “گروه کاری بین المللی” ممکن پاکستان را در فهرست کشورهای “تمویل کننده دهشت افگنی” قرار بدهد، اقدامی که از سوی اداره دونالد ترامپ، رییس وستر ایالات متحده، مطرح شده است.

در صورتی که پاکستان در فهرست کشورهای “تمویل کننده بین المللی” گنجانیده شود، این کشور با مشکلات اقتصادی بیشتر مواجه خواهد شد.

نیروی کاری عملیات مالی یا FATF که مقر اصلی آن در پاریس، پایتخت فرانسه است دارد، در ماه فبروری ۲۰۱۸ تصمیم گرفت تا پاکستان را در “فهرست خاکستری” قرار بدهد. کشور هایی در “فهرست خاکستری” قرار می گیرند که اقدامات کافی برای مبارزه با تمویل گروه‌های تندرو و دهشت افگن، روی دست نمی‌گیرند.

وزیر خارجه پاکستان گفته است که کشورش هنوز هم یکی از متحدین “غیر ناتو” امریکا است، اما اگر ایالات متحده پاکستان را عملاً از طریق نیروی کاری عملیات مالی تحت فشار قرار بدهد، اسلام آباد چاره‌ای نخواهد داشت، مگر اینکه در مورد روابط خود با واشنگتن، فکر مجدد کند.

براساس توافقی که میان نیروی کاری عملیات مالی و پاکستان در ماه فبروری صورت گرفته است، اسلام آباد ملزم است تا روی پلان کاری دست به کار شده و خود را از “فهرست خاکستری” بیرون کند، در غیر آن، این کشور در “فهرست سیاه” قرار خواهد گرفت، اقدامی که ممکن پاکستان را تحت فشار‌های شدید اقتصادی و دیپلوماتیک قرار بدهد.

اقدامات تنبیهی در برابر پاکستان که رهبری آن را ایالات متحده بر عهده دارد، در استراتیژی امریکا برای جنوب آسیا و افغانستان درج شده است، این استراتیژی در ماه آگست ۲۰۱۷ از سوی رییس وستر ترامپ اعلام شد. در این استراتیژی بر حکومت پاکستان فشار وارد شده تا روابط خود را با گروه طالبان و سایر گروه‌های دهشت افگنی قطع کند که نیرو امریکایی مستقر در افغانستان را، مورد حملات مرگبار قرار می‌دهند.

با وجود ادعاهای حکومت ایالات متحده و افغانستان مبنی بر حمایت پاکستان از گروه‌های تندرو و دهشت افگن مستقر در آن کشور، اسلام آباد این اتهامات را رد کرده و تاکید دارد که “تکتیک فشار ایالات متحده” بر اسلام آباد فقط بهانه‌ای برای ناکامی جامعه بین المللی در منازعه افغانستان است.

وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه ای با صدای امریکا گفته است که روابط میان این دو متحد قدیمی—ایالات متحده و پاکستان—در ماه‌های اخیر تا حدی پر تنش شده است که مقامات ارشد دو کشور با همدیگر در تعامل قرار ندارند.

آقای دستگیر خان گفت:”ما به بن بست رسیده ایم که حال مکاتبات دیپلوماتیک ما بسیار به شکل رسمی رخ می دهد—به گونه‌ای که سفیر ایالات متحده در اسلام آباد به وزارت خارجه ما میاید و با ما صحبت می‌کند و سفیر ما در واشنگتن به وزارت خارجه امریکا می‌رود و صحبت می‌کند. اما در واقع، این کار ارتباطات نیست؛ دو کشور با همدیگر صحبت نمی‌کنند.”

وزیر خارجه پاکستان حکومت دونالد ترمپ را مقصر افزایش تنش میان دو کشور تلقی می کند و ادعا می‌کند که در شرایط کنونی حرف‌های اسلام آباد در واشنگتن شنیده نمی‌شود.

در همین حال، جنرال قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان، گفته است که علاوه بر روابط بی‌نهایت رسمی و دیپلوماتیک میان امریکا و پاکستان، ارتباط با جنرال جان ویتال، فرمانده نیروهای مرکزی ایالات متحده، یگانه مرجعی است که پاکستان با آن ارتباط دارد.

هشدار پاکستان در مورد احتمال مسدود کردن راه اکمالاتی قوای ناتو در افغانستان در حالی مطرح شده است که قوای بین المللی مستقر در افغانستان به طور گسترده متکی به انتقال مواد مورد نیاز خود از مسیر پاکستان است.

در سال ۲۰۱۱ نیز حکومت پاکستان راه اکمالاتی قوای ناتو مستقر در افغانستان را پس از آن مسدود کرد که حملات هوایی ایالات متحده “اشتباهاً” ده ها سرباز پاکستانی را کشت.

پس از آن، ایالات متحده و ناتو برای چندین ماه مواد مورد نیاز خود را از طریق هوا و”شبکه توزیع شمالی” یاNDN  به افغانستان انتقال داد. این مسیر مواد لوژستیکی قوای ناتو را از طریق کشورهای همسایه شمالی افغانستان، به آن کشور انتقال می‌دهد.

در صورت مسدود شدن راه اکمالاتی قوای ناتو مستقر در افغانستان، مسیر”شبکه توزیع شمالی” تا اندازه‌ای می‌تواند جایگزین راه اکمالاتی نیرو های ناتو از طریق پاکستان شود.

اما با در نظر داشت افزایش مصارف انتقال مواد از این طریق و تیرگی آنلاینافزون روابط میان واشنگتن و مسکو، شماری از تحلیگران در مورد عملی بودن”شبکه توزیع شمالی” شک و تردید دارند که مسیر جایگزین مسیر اکمالاتی پاکستان شود.

نویسنده وستر- کابل