پاکستان هنوز هم از طالبان حمایت می‌کند


پاکستان هنوز هم از طالبان حمایت می‌کند

فرماندهان ارشد امریکایی گفته اند که باوجود اعلام راهبرد جدید دونالد ترامپ و افزایش فشارها بر اسلام آباد، پاکستان هنوز هم از طالبان پشتیبانی می‌کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ در کمیته خدمات نظامی سنای امریکا، دیآنلاین (چهارشنبه ۲۳ حوت) در مورد تغییر در حمایت پاکستان از هراس افگنان پرسش‌هایی مطرح شد.

تلویزیون یک نوشت که سناتور کینک در این مورد پرسید: “آیا پاکستان هنوز هم از طالبان در افغانستان حمایت میکند؟ آیا راهبرد تازه امریکا توانسته پاکستان را مجبور کند که تغییراتی در رویکردش در قبال افغانستان به وجود بیاورد؟”

در پاسخ به این پرسش‌ها، ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی امریکا گفت که هنوز هم پناهگاه‌های طالبان در این کشور وجود دارد و افزود: “البته که پاکستان هنوز هم از طالبان حمایت می‌کند. اما ما در تلاش هستیم تا در رفتار این کشور درقبال افغانستان و منطقه تغییراتی مثبتی به میان آید و باهمکاران منطقه‌یی ما در این باره درتماس هستیم”.

در همین حال، درکابل، دیآنلاین چهارشنبه فرمانده عمومی نیروهای پشتیبانی ماموریت قاطع با تایید گفته‌های ژنرال ووتل در مورد حمایت پاکستان از هراس افگنی، افزود که که روش جنگی طالبان تغییر کرده و اکنون به حمله های کورکورانه روی آورده اند.

ژنال جان نیکلسن، فرمانده پشتیبانی ماموریت قاطع در افغانستان گفت: “‌ما گواه تغییر روش جنگی و انجام حمله‌های طالبان استیم. این گروه با استفاده از وسایل کشنده‌تر به انفجارهای بمی کورکورانه دست می‌زنند که این گونه حملات بیشتر جان غیرنظامیان را می‌گیرد.”

به گفته‌ این فرمانده امریکایی، تدابیر شدید برای تأمین امنیت کابل گرفته شده است و به دنبال حمله‌های مرگبار اخیر، توجه بیشتر به کابل می‌شود.

قرار است یک گروه از مشاوران تازه نفس امریکایی در مشارکت با برخی از نیروهای امنیتی افغانستان، امنیت کابل را تامین کنند.

بربنیاد گفته‌های این فرماندهان امریکایی، نیروهای کوماندو با استفاده از معلومات استخباراتی حملاتی را در سرتاسر شهرکابل انجام می‌دهند؛ چیزیکه به گفته جان نیکلسن از قبل ادامه داشته است.

ژنرال نکولسن گفت: “حملات اخیر شکاف و خلای بزرگ امنیتی را در کابل ایجاد کرده است. کابل تاثیرات استراتیژیک داشته و از اهمیت زیادی در ماموریت ما برخوردار است. اما نفوس کابل در ۲۰۰۱ به ۵۰۰ هزار نفر می رسید، اکنون به ۵ میلیون نفر می‌رسد و این هرج و مرج ناشی از تراکم گستردۀ نفوس، تامین امنیت را دشوار کرده است.”

همچنان این ژنرال چهارستاره امریکایی که در بگرام سخنرانی می کرد گفت که امریکا و حکومت افغانستان، برای یک جنگ درازمدت آمادگی دارند.

فرمانده نیکلسن گفت: “ما در کنار ابراز اطمینان در باره چشم انداز گفتگو‌های صلح با طالبان، آمادگی یک جنگ درازمدت را نیز مدنظر گرفته ایم، همین اکنون نظامیان ما به شمول نیروهای امنیتی افغانستان برای یک جنگ درازمدت در ولایت‌ها، آمادگی می‌گیرند.”

نویسنده وستر- کابل