پاکستان کنسولگری‌اش در ننگرهار را بست


پاکستان کنسولگری‌اش در ننگرهار را بست

سفارت پاکستان در کابل اعلام کرده که کنسولگری‌ این کشور در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار را بسته ‌است.

به گزارش نویسنده وستر؛ در نیوزنامه سفارت پاکستان در کابل آمده که فعالیت کنسولگری پاکستان در شهر جلال‌آباد از آنلاین جمعه (۹ سنبله) متوقف شده است.

در این نیوزنامه آمده که دلیل بسته شدن کنسولگری پاکستان در شهر جلال‌آباد، دخالت حیات‌الله حیات والی ننگرهار در امور اجرایی این کنسولگری می‌باشد.

سفارت پاکستان اقدام والی ننگرهار را مخالف کنوانسیون ۱۹۶۳ وین درباره روابط کنسولی دانسته ‌است.

در این نیوزنامه، سفارت پاکستان از وزارت خارجه افغانستان خواسته که جلو “دخالت” والی ننگرهار را بگیرد و تدابیر امنیتی این کنسولگری را به حالتی که قبل از ۲۸ آگوست ۲۰۱۸ داشت، برگرداند.

سفارت پاکستان افزوده که این کنسولگری تا زمانی که تدابیر امنیتی مطابق خواست سفارت پاکستان تامین نشده، بسته خواهد ماند.

اما والی ننگرهار دخالت در امور اجرایی کنسولگری پاکستان در شهر جلال‌آباد را به شدت رد کرده و می‌گوید که او می‌خواهد جلو فساد و کمیشن‌کاری در این کنسولگری که آنلاینانه صدها هزار افغانی از افغان‌ها گرفته می‌شود را بگیرد.

حیات‌الله حیات والی ننگرهار والی ننگرهار به نیوزنگاران گفت:” در امور داخلی کنسولگری مداخله نمی‌کنیم و به کسی نیز اجازه نمی‌دهیم که در بیرون از کنسولگری با آبروی افغانها گیم کند و زمینه رشوه را فراهم نماید.”

به گفته وی، “رشوه و فساد” در کنسولگری پاکستان وجود دارد و آنلاینانه “صدها هزارافغانی رشوه گرفته می‌شود.”

صدور ویزای پاکستان برای شهروندان افغان رایگان است اما آقای حیات گفت که هر ویزای پاکستان پنج تا بیست هزار روپیه پاکستانی بفروش می‌رسد.

آقای حیات برخورد کارمندان کنسولگری پاکستان را با شهروندان افغانستان توهین آمیز خواند و گفت که با وزارت خارجه افغانستان و ریاست وستری در این باره صحبت کرده‌است. او گفت که ادامه این رفتار برایش غیر قابل تحمل است.

آنلاینانه هزاران نفر برای گرفتن ویزای پاکستان به نمایندگی‌های دیپلماتیک پاکستان در افغانستان مراجعه می‌کنند.

کنسولگری پاکستان در شهر جلال‌آباد نیز برای صدها شهروند ولایت‌های شرق افغانستان ویزا صادر می‌کند ولی مراجعین می‌گویند خدمات ارائه شده رضایتبخش و کافی نیست و به روند صدور ویزا اعتراض دارند. شماری از مردم برای دریافت ویزا شب‌ها در صف می‌خوابند.

در گذشته برای انجام معاملات آنلاینانه در ننگرهار بجای افغانی، واحد پول افغانستان از روپیه پاکستانی استفاده می‌شد ولی چند آنلاین قبل استفاده از روپیه پاکستانی در معاملات آنلاینمره ممنوع شد. بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته که ممکن است این اقدام سفارت پاکستان در واکنش به این تصمیم دولت افغانستان باشد.

نویسنده وستر- ننگرهار