پدر معنوی طالبان از چین خواست تا در مذاکرات صلح افغانستان سهم بگیرد


پدر معنوی طالبان از چین خواست تا در مذاکرات صلح افغانستان سهم بگیرد

مولانا سمیع الحق رهبر جماعت علمای اسلام پاکستان، چین را بدیلی خوب برای میانجی‌گری میان حکومت افغانستان و گروه طالبان خوانده و از چین خواسته تا در مذاکرات صلح افغانستان سهم بگیرد.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ مولانا سمیع الحق که به نام “پدر معنوی طالبان” شناخته می‌شود در مصاحبه با نشریه بلومبیرگ، از چین خواسته که برای آوردن طالبان افغان به میز مذاکرات، نقش بزرگتری ایفا کند.

وی بیان داشته که نقش چین در صلح منطقه‌ای بسیار بزرگتر از امریکاست و از نقش چین به عنوان یک میانجی‌گر در مذاکرات استقبال می‌شود.

مولانا سمیع الحق که به عنوان پدر طالبان شناخته می‌شود، اداره مدرسه “دارالعلوم حقانی” در ایالت خیبر پختونخواه را به عهده دارد و صدها جنگجوی طالبان از مدرسه وی فارغ التحصیل شده است.

مولانا سمیع الحق بارها حمایت خود از گروه طالبان را اعلام کرده است. او همچنان رابطه نزدیک با رهبری طالبان و مقام‌های بلند پایه استخبارات پاکستان (آی اس آی) دارد.

پدر معنوی طالبان در حالی از چین خواسته تا سهم بیشتری در مذاکرات صلح افغانستان بگیرد که شورای عالی صلح افغانستان به تازگی اعلام کرده که علمای پاکستان وعده سپرده اند تا برای تسریع روند صلح افغانستان، میان حکومت افغانستان و گروه طالبان میانجی‌گری و وساطت خواهند کرد.

نویسنده وستر- کابل