پسران حسنی مبارک به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شدند


پسران حسنی مبارک به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شدند

دادگاهی در قاهره پایتخت مصر، دستور بازداشت دو پسر رئیس وستری سرنگون شده مصر را صادر کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ علا و جمال مبارک، پسران حسنی مبارک، رئیس‌وستر سرنگون شده مصر، به اتهام تلاش برای اختلال در بازار سهام و پرونده فساد اقتصادی که از سال ۲۰۱۲ علیه آنها گشوده شده، مجددا بازداشت شده‌اند. این دو به نقض قوانین بانک مرکزی مصر هم متهم شده‌اند.

علا و جمال مبارک که پس از سرنگونی پدرشان تحت پیگرد قانونی بوده‌اند از سه سال پیش با سپردن وثیقه آزاد شده بودند.

قرار است هر دوی آنها – که تمام اتهام‌ها را رد کرده‌اند – حدود یک ماه دیگر (۲۰ اکتبر) در دادگاه حاضر شوند.

بی بی سی نوشت که علاوه بر پسران حسنی مبارک، سه نفر دیگر هم در جریان این پرونده فساد اقتصادی بازداشت شده‌اند. این ۵ نفر در مجموع متهم به اختلاس ۲ میلیارد پوند مصر (برابر ۱۱۵۵ میلیون دالر امریکایی) هستند.

هم علا، ۵۷ ساله، و هم جمال، ۴۵ ساله، متهم‌اند که در مجموع ۴۹۴ میلیون پوند مصر را از محل فروش نشنال بانک مصر “به جیب” زده‌اند.

علا بازرگان است و همیشه تلاش کرده بود خود را از دنیای سیاست دور نگه دارد اما جمال، بانک‌دار بود و بسیاری او را جانشین پدرش می‌دانستند اما پس از سرنگونی حکومت حسنی مبارک در جریان قیام مردم مصر در سال ۲۰۱۱، رویای زمام‌داری برای او هم به پایان رسید.

این دو برادر مدتی پس از بر سرکار آمدن دولت جدید بازداشت شدند اما از سه سال پیش به قید وثیقه آزاد شده بودند.

جمال و علا به همراه پدرشان در ماه می ۲۰۱۵ به جرم سوء استفاده از بیت المال و هزینه کردن ۱۲۵میلیون پوند مصر برای نگه‌داری و تعمیر قصرهای ریاست وستری، در دادگاه محکوم و به تحمل سه تا چهار سال زندان محکوم شدند اما از آنجا که در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیش از ۳ سال را در زندان گذرانده بودند قاضی آن مدت را بخشی از محکومیت جدید آنها حساب کرد.

در سال ۲۰۱۷ هم حسنی مبارک، ۹۰ ساله، در پرونده قتل معترضان سال ۲۰۱۱ گناهکار شناخته نشد.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل