پولیس کابل از قاچاق یک اثر باستانی با قدامت دو هزار ساله جلوگیری کرد


پولیس کابل از قاچاق یک اثر باستانی با قدامت دو هزار ساله جلوگیری کرد

وزارت امور داخله کشور می‌گوید که ماموران اداره مبارزه با جرایم سنگین این وزارت از قاچاق یک اثر باستانی که قدامت تاریخی دو هزار ساله دارد جلوگیری کرده‌اند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ پولیس این آثار باستانی را که مجسمه بوداست و گفته می‌شود قدامت تاریخی دو هزار ساله دارد از داخل یک دوکان در مربوطات ناحیه هفدهم شهر کابل کشف و ضبط کرده است.

مسوولان در اداره مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله می‌گویند که دادگاه عالی این اداره را موظف نموده تا از قاچاق و فروش آثار باستانی در کشور جلوگیری کند.

سمونوال محمد قیس سرگند سرپرست اداره مبارزه با جرایم سنگین گفت که آنلاین گذشته (سه‌شنبه ۱۲ سرطان) موظفین جرایم سنگین در حالی موفق به کشف و ضبط این مجسمه شدند که قاچاقبران آثار باستانی آن را در داخل یک دکان در ناحیه هفدهم شهر کابل جابجا نموده و در بدل سه صد هزار دالر امریکایی می‌خواستند به فروش برسانند.

به گفته مسوولان امنیتی،‌ نظر به بررسی‌های ابتدائی هیات باستان شناس، این مجسمه از سنگ مخصوص ساخته شده است که دو هزار سال قدامت تاریخی دارد و قاچاقبران آثار باستانی آن را از مربوطات ولایت کاپیسا بدست آورده بودند.

براساس معلومات منبع،‌ یک تعداد سنگ‌های قیمتی و سکه تاریخی نیز با این مجسمه بدست پولیس آمده است.

وزارت امور داخله تاکید کرده که در پیوند به این قضیه یک تن از سوی پولیس بازداشت شده است.

نویسنده وستر- کابل