پیام یک نماینده مجلس به طالبان؛ روسیه و ایران پس از خروج امریکا از شما حمایت نمی‌کنند


پیام یک نماینده مجلس به طالبان؛ روسیه و ایران پس از خروج امریکا از شما حمایت نمی‌کنند

یک نماینده مجلس در رابطه به روند صلح افغانستان در یک پیامی می‌گوید که ایران و روسیه پس از خروج امریکا از طالبان حمایت نخواهند کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالودود پیمان نماینده مردم قندوز و یکی از مجاهدین سابق افغانستان می‌گوید که مجاهدین بزرگترین اشتباه را مرتکیب شدند که در موجودیت یک نظام آماده مذاکره با حکومت داکتر نجیب نشدند.

آقای پیمان خطاب به طالبان گفت: “خدا و پیامبر برای طالبان و ما می‌گویند که در صلح خیر است؛ لجگیم و عقده گیم را به نفع پاکستان و امارات عربی به پیش نبرید زیرا به نتیجه نمی‌رسید؛ کشورهای که امآنلاین پشست سرتان ایستاد شده اند، پس از بیرون رفتن امریکا دیگر پشت سرتان نیستند”.

به گفته او؛ همانآنلاینی که روس‌ها از افغانستان بیرون شدند انگلیس، امریکا و اروپا با مجاهدین اعلام جنگ کردند و ما را امآنلاین که به قول شما طالبان که نیک تایی هم داریم و بی دین هم شدیم، قبول ندارند و امریکا هم قبول ندارد و تو را با این ریش درازت اصلاً قبول ندارند.

این عضو مجلس ادامه داد: “طالبان محترم اگر کدام تان صدای مرا می‌شنوید به ملاهیبت الله و آخندای کلان تان بگوید که ایران و روسیه بعد از بر آمدن امریکا دیگر شما را کمک نمی‌کنند؛ جنگ افغانستان را طولانی نسازید و ملت تان را تباه نکنید”.

این در حالی است که شماری از نمایندگان دیگر نیز بر مذاکرات مستقیم بین الافغانی تاکید کردند.

عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان گفت: “کشورهای خارجی از روند صلح افغانستان گیمچه درست کرده اند و طالبان هم سرنوشت صلح را به امریکا، روسیه، ایران، پاکستان و شیخان عرب سپرده تا آنان بر سرنوشت افغانستان معامله کنند؛ اما مردم را گروگان جنگ گرفته اند”.

با این وجود، امیرخان یار معاون دوم مجلس نیز گفت: “طالبان نباید اشتباهات مجاهدین را تکرار نکنند که نظام را از بین ببرند؛ زیرا اگر نظام در کشور از بین برود دیگر صلح معنای نخواهد داشت”.

آقای یار افزود که طالبان باید با حکومت موجود افغانستان مذاکره کرده و در قدرت سیاسی آینده کشور شریک شوند.

روند صلح افغانستان با تلاش زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در این خصوص اخیراً شدت گرفته است.

قرار بود امآنلاین پنجمین نشست امریکا و طالبان در قطر برگزار شود؛ اما به دلایل نا معلوم این نشست لغو شده است.

نشست های قبلی امریکا و طالبان بدون حضور دولت افغانستان انجام شده که با انتقادهای زیادی در کشور مواجه شده است.

عبدالله امینی- نویسنده وستر