چین حضور نظامی‌ خود در مرز با افغانستان را “افزایش داده است”


چین حضور نظامی‌ خود در مرز با افغانستان را "افزایش داده است"

گزارش تازه‌ گروه بین‌المللی بحران نشان می‌دهد که چین حضور نظامی‌خود در نزدیکی مرز با افغانستان را افزایش داده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ این گزارش که امآنلاین جمعه (۲۵ حوت) پخش شده است نشان می‌دهد که ارتش چین سربازانش را در یک منطقه‌ تاجیکستان که هم سرحد با افغانستان و چین است، مستقر کرده است.

تلویزیون یک نوشت که وزارت دفاع ملی افغانستان افزون بر استقبال از این اقدام چین از راه اندازی ماموریت‌های گسترده‌ نظامیان کشور نیوز داد که قرار است در سال‌ جدید در نطقه‌های مرزی کشور راه اندازی شود.

بر بنیاد گزارش این گروه، چین در منطقه‌ یادشده یک مرکز مبارزه برضد هراس‌افگنی نیز ایجاده کرده است.

در این گزارش آمده که هدف چین از افزایش حضور نظامی‌اش در نزدیکی مرز با افغانستان، جلوگیری از تردد و حمله‌ هراس‌افگنان از افغانستان به منطقه‌های غربی چین است.

بیجینگ بارها در مورد تندروان اویغور که منطقه‌هایشان را در غرب چین ترک کرده‌ و با گروه‌های افراطی چون حزب اسلامی ترکستان پیوسته‌اند، هشدار داده است.

این حزب که اعضای آن را بیشتر اویغورها تشکیل می‌دهد، در سوریه و افغانستان پایگاه داشته است و با شبکه‌ القاعده و گروه طالبان رابطه دارد.

این در حالیست که ایتلاف به رهبری امریکا در افغانستان در ماه فبروری میلادی از انجام حمله‌های هوایی بر مرکزهای هراس‌افگنان در منطقه‌های شمالی افغانستان در نزدیکی مرز با تاجکستان و چین نیوز داده بود.

بیجینگ اخیرا از کشورهای آسیای میانه خواسته است کهبه حیث عضوهای سازمان همکاری‌های شانگهای که تاجکستان نیز عضو آن است، نقش پر رنگ تر را در موضوع‌های منطقه‌ای گیم کنند.

پیش از این چین به حکومت افغانستان پیشنهاد کرده بود که به مصرف این کشور یک لوای ارتش ملی را در بدخشان، که ولایت سرحدی با چین است، می‌سازد. حکومت کشور از این پیشنهاد استقبال کرده است.

نویسنده وستر- کابل