کارخانه “قطعات پیش ساخت ساختمانی” افتتاح شد


کارخانه "قطعات پیش ساخت ساختمانی" افتتاح شد

کارخانه “قطعات پیش ساخت ساختمانی” به ارزش بیش از ۱۱ میلیون دالر به هدف ساخت و ساز مکاتب و کلینک‌ها در سراسر کشور در کابل افتتاح شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد اشرف غنی رییس وستر کشور امآنلاین دوشنبه ( ۶ حمل) در مراسم افتتاح کارخانه قطعات پیش ساخت ساختمانی گفت که با آغاز به کار این کارخانه، مشکل کمبود مکاتب و کلینک‌ها حل خواهد شد.

آقای غنی بیان داشت:” با آغاز کار این فابریکه نیازمندی‌های معلمان از این طریق برآورده خواهد شد”.

وی تاکید کرد که هدف از ایجاد کارخانه پیش ساخت ساختمانی، سرعت کاری آن بوده است. وی افزود که در سال‌های گذشته نزدیک به هزار مکتب پیش پرداخت‌های آن صورت گرفته اما کارهای عملی آن تکمیل نشده است.

 محمداشرف غنی اظهار داشت که با کارخانه پیش ساخت ساختمانی، دیگر کودک افغان در زیر باران و یا در زیر خیمه نخواهد بود. وی گفت که تعهد حکومت وحدت ملی این است که کودکان افغانستان در فضای مطمین درس بخواند.

آقای غنی با اشاره به بازسازی ساختمان‌های تاریخی گفت که حکومت تلاش می‌کند تا این ساختمان‌ها را به دقت بازسازی نماید. وی بیان داشت که بازسازی آثار تاریخی و چند پروژه دیگر در کابل شروع می‌شود که با دقت و هنرمندی قرون گذشته کار آن صورت خواهد گرفت.

آقای غنی گفت که حکومت تلاش می‌کند تا از این طریق، مسکن قابل استطاعت برای مهاجران، خانواده‌های شهدا و به ویژه شهدای قوای امنیتی و دفاعی، بیجاشدگان و معلمان ساخته شود.

وی بر افزایش ظرفیت کارخانه پیش ساخت ساختمانی تاکید کرده و گفت که ظرفیت این کارخانه باید چندین برابر شده و افغانستان مرکز صادرات پیش ساخت در منطقه شود.

در همین حال، سید سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن نیز افتتاح این کارخانه را گامی مهم در راستای  تسریع‌بخشیدن به روند ساخت و ساز در کشور  و هم‌چنین و از لحاظ سرعت زمانی و کم هزینه بودن ارزنده خوانده گفت که دولت افغانستان ریسک سرمایه گذاری برای کارخانه پیش ساخت را پذیرفت تا سکتور خصوصی که هیچکدام در داوطلبی نخستین حاضر نشده بودند، در این راستا تشویق شوند.

آقای نادری بیان داشت که امآنلاین شاهد جشن احیای یکی از نمادهای ساختمان‌سازی هستیم و

این فابریکه، تحول بزرگی را در ساخت‌و‌ساز در کشور به وجود خواهد آورد.

 وی افزود که کارخانه قطعات پیش‌ساخت در کمتر از یکسال توسط وزارت شهرسازی و مسکن آماده شده و این کارخانه بیشتر از یک میلیون متر مربع قطعات پیش‌ساخت را در یکسال با ظرفیت تولید بالا، سرعت زیاد و قیمت مناسب، تولید می‌کند.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر