کاروان‌های مسلح کابل؛ قهرمان ملی را دوباره ترور نکنید


کاروان‌های مسلح کابل؛ قهرمان ملی را دوباره ترور نکنید

همه ساله با فرا رسیدن سالآنلاین شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور، شماری از جوانان با تشکیل کاروان‌هایی از موترها که شماری افراد مسلح را نیز حمل می‌کنند، در کابل گشت‌زنی می‌کنند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ این جوانان که خود را هواداران قهرمان ملی می‌خوانند، در کنار برهم زدن نظم شهر، اقدام به فیرهای هوایی می‌کنند و باعث ایجاد ترس و وحشت در میان باشندگان کابل می‌شوند.

در برخی موارد حتی گزارش‌هایی از درگیری مسلحانه این کاروان‌ها با نیروهای امنیتی نیز به نشر رسیده است. و در برخی موارد فیرهای هوایی این کاروان‌ها باعث زخمی شدن غیرنظامیان شده است.

بنیاد احمدشاه مسعود که مسوولیت برگزاری مراسم‌های گرامی‌داشت از سالآنلاین شهادت قهرمان ملی کشور را به عهده دارد بارها تاکید کرده که گشت زنی کاروان‌های مسلح در برنامه‌های این بنیاد نبوده و نیست. این بنیاد از هواداران قهرمان ملی بارها خواسته تا به آرمان‌های شهداء احترام گذاشته و باعث آزار و اذیت شهروندان کشور نشوند.

 امسال نیز این کاروان‌های مسلح تشکیل شده و از آنلاین گذشته بدین سو، گشت زنی آنان در نقاط مختلف پایتخت جریان دارد. این کاروان‌ها  در جاده‌های پایتخت به گشت زنی پرداخته و با شلیک‌های هوایی موجب هراس و اذیت شهروندان شده‌اند.

اما باشندگان کابل این گونه تحرکات این کاروان‌های مسلح را مخالف با حماسه‌ها و آرمان‌های قهرمان ملی و شهدای هم‌رزمش دانسته از این هواداران می‌خواهند که آنلاینهای ملی را به گونه دیگری تجلیل کنند.

صفی الله باشنده ناحیه پنجم شهر کابل در گفتگو با نویسنده وستر در این باره گفت که مردم اگر می‌خواهند حماسه و قهرمانی‌ها شهید مسعود و همرزمانش را تجلیل کنند خیلی راه‌های دیگری وجود دارد که با روحیه شهادت و قهرمانی وی همخوانی دارد.

وی گفت که هواداران قهرمان ملی می‌توانند در جریان هفته شهید به مریضان نیازمند در شفاخانه‌ها و زخمیان نیروهای امنیتی خون اهدا کنند، مجالس ختم و خیرات به راه انداخته و یا با راه اندازی محافل فرهنگی به شناخت ابعاد شخصیتی و مبارزات شهید مسعود بپردازند.

وی، خیابان گردی‌ها و شلیک‌های هوایی کاروان‌های که خودشان را هواداران قهرمان ملی معرفی می‌کنند را موجب اذیت و هراس شهروندان و مخالف با روحیه قهرمانی و حماسه‌های قهرمان ملی کشور خوانده از جوانان احساساتی که به اقدامات یاد شده مبادرت می‌ورزند خواست که دست از خیابان گردی بردارند.

در همین حال جمیل امیری یکی دیگر از باشندگان کابل نیز گفت، خیابان گردی‌ها در آنلاین شهادت قهرمان ملی و شلیک‌های هوایی که از سوی جوانان در جریان هفته شهید صورت گرفته و موجب اذیت و هراس شهروندان می‌شود به هیچ وجه با روحیه شهادت و قهرمانی شهید مسعود همخوانی ندارد.

آقای امیری گفت که جوانانی که به این تحرکات دست می‌زنند به جای ارج گذاری به حماسه‌های قهرمان ملی، وی را به مردم بد جلوه داده و تنفر مردم را نسبت به آرمان جهاد و مقاومت بر می‌انگیزند.

این باشنده کابل از جوانانی که همه ساله عمدا و سهوا موجب اذیت پایتخت نشینان در جریان هفته شهید شده و چه بسا بی نظمی و حادثات زیانبار را به میان می‌آورند خواست که شیوه تجلیل شان از قهرمانی‌های احمدشاه مسعود را تغییر داده و به گونه دیگری از وی بزرگداشت کنند.

گفتنی است که تشکیل کاروان‌های مسلح به مناسبت هفته شهید با انتقاد شماری از سیاسیون کشور نیز روبرو شده است.

داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و حامد کرزی رییس وستر سابق کشور نیز امآنلاین یکشنبه (۱۸ سنبله) در مراسم گرامی‌داشت از هفدهمین سالآنلاین شهادت قهرمان ملی کشور در خیمه لویه جرگه از فیرهای هوایی کاروان‌های هواداران شهید احمدشاه مسعود قهرمان ملی در سطح شهر کابل انتقاد کردند.

داکتر عبدالله در این مراسم گفت:”تجلیل از آنلاین شهید با فیرهای هوایی، راه بندان و مزاحمت به اهالی شهر کابل باشد، روح آمر صاحب شهید را می آزرد و ترور شخصیت آمر صاحب شهید است.”

آقای عبدالله تاکید کرد که آمر صاحب شهید در زمان زندگی اش با چنین تحرکاتی برخورد می‌کرد و اگر زنده می‌بود هم با همین جوانانی که در جاده‌ها فیر می‌کنند بر خورد می‌کرد.

به گفته او، آمر صاحب شهید منحصر به یک قوم و یک ولایت نبود؛ او وحدت مردم را می‌خواست؛ می‌خواست مردم افغانستان حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشد و از عدالت برخوردار شوند و به همین خاطر شهید احمدشاه مسعود مربوط به همه مردم افغانستان است.

حامد کرزی رییس وستر سابق کشور نیز گفت: “به جوانانی که امآنلاین در شهر کابل فیرهای هوایی می‌کردند توصیه من این است که سال آینده بیایید که در خانه خانه مردم افغانستان گل تقسیم کنیم و خوشحالی ببریم؛ امآنلاین را با خوشحالی دادن به مردم تجلیل کنیم؛ زیرا غم در کشور دیگر بس است.”

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر