کمیسیون انتخابات: از سیستم بایومتریک در انتخابات ریاست وستری استفاده خواهد شد


کمیسیون انتخابات: از سیستم بایومتریک در انتخابات ریاست وستری استفاده خواهد شد

کمیسیون انتخابات اعلام کرده که استفاده از تکنالوژی مدرن یا بایومتریک در انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی ممکن نیست؛ اما کمیسیون مصمم است تا در انتخابات ریاست وستری از آن استفاده کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ کمیسیون انتخابات، بعد از ظهر امآنلاین چهارشنبه (۱۷ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته که کمیسیون بر این باور است که استفاده از تکنالوژی بهترین راه تامین کننده شفافیت بیشتر در انتخابات است اما از آن به دلیل نبود فرصت کافی در انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی استفاده نخواهد شد.

در اعلامیه آمده:”کمیسیون مستقل انتخابات به این باور است که استفاده از تکنالوژی بهترین راه تامین کننده شفافیت بیشتر در انتخابات می‌باشد. ولی با توجه به اینکه کمیسیون در جریان فعالیت‌های عملیاتی انتخابات ولسی جرگه قرار دارد و صرف در حدود ۷۰ آنلاین دیگر تا تاریخ برگزاری انتخابات باقی مانده، تدارک و تطبیق تکنالوژی را در این مدت برای انتخابات پیش رو مقدور نمی‌داند.”

اعلامیه افزوده:” با در نظرداشت این ملحوظ، کمیسیون فیصله نمود تا استفاده از تکنالوژی‌ یی که بتواند تأمین شفافیت بیشتر نماید در انتخابات ریاست وستری که قرار است به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸برگزار شود، استفاده گردد.”

کمیسیون انتخابات تاکید کرده که این کمیسیون به منظور عملی سازی تصمیم فوق الذکر، رای زنی‌های خود را با جوانب حکومت و جامعه جهانی آغاز نموده است تا این نهادها با توجه به موضوعات تدارکاتی، ضیقی وقت، پیش رو بودن فصل سرما، بودجه لازم را برای این امر هرچه عاجل اختصاص دهند تا کمیسیون بتواند تجهیزات و وسایل مورد ضرورت را مهیا نموده تا کمیسیون عملا بتواند در انتخابات ریاست وستری آینده از آن استفاده کند.

قرار است که انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی به تاریخ ۲۸ میزان سال جاری و انتخابات ریاست وستری به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ خورشیدی برگزار شود.

این در حالی است که شماری از احزاب و جریان‌های بزرگ سیاسی، روند ثبت نام رای دهندگان را ناقص و فسادزا خوانده‌اند و خواهان بایومتریک رای دهندگان شده اند.

کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که بیش از ۹ میلیون نفر برای اشتراک در انتخابات آینده ثبت نام کرده‌اند اما برخی بر این باورند که شمار کسانی که برای اشتراک در انتخابات آینده ثبت نام کرده اند نزدیک به ۳ میلیون نفر است و آمار کمیسیون انتخابات و حکومت خیالی است.

احزاب و جریان‌های سیاسی در کنار آن که خواهان ابطال روند ثبت نام رای دهندگان و آغاز این روند با استفاده از سیستم بایومتریک شده اند، همچنان تاکید کرده اند که نظام انتخاباتی نیز باید از سیستم موجود رأی واحد غیرقابل انتقال به سیستم مختلط و تناسبی تغییر کند تا شفافیت و عادلانه بودن انتخابات تضمین شود.

با آن که حکومت و کمیسیون ابتدا با این خواسته‌های احزاب مخالفت کردند اما چندی پیش، محمداشرف غنی رییس وستر دستور ایجاد کمیته‌ای را برای بررسی خواسته‌های احزاب سیاسی صادر کرد.

سلسله نشست‌های این کمیته که با حضور نمایندگان حکومت، احزاب سیاسی و کمیسیون انتخابات برگزار می‌شد نیز بدون نتیجه پایان یافت و کمیسیون و حکومت خواسته‌های احزاب را رد کردند.

نویسنده وستر- کابل