کمیسیون انتخابات تحت فشار ارگ قرار دارد/ تقلب کاران، انتخابات گذشته را خواب ببینند


کمیسیون انتخابات تحت فشار ارگ قرار دارد/ تقلب کاران، انتخابات گذشته را خواب ببینند

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی می‌گوید که کمیسیون انتخابات تحت فشار ارگ قرار دارد و ارگ با عملکرد خود پروسه انتخابات را زیر سوال می‌برد و باید در این زمینه به مردم افغانستان پاسخگو باشد.

به گزارش نویسنده وستر؛ داکتر عبدالله، امآنلاین دوشنبه (۲۴ ثور) در نشست شورای وزیران از مداخله ارگ ریاست وستری در امور داخلی کمیسیون انتخابات به شدت انتقاد کرد.

ارگ ریاست وستری پس از آن به مداخله در کار کمیسیون انتخابات متهم شده که به رغم مخالفت ۴ عضو این کمیسیون، بر عملی شدن طرح نصب استیکر بر کاپی شناسنامه‌ها در روند ثبت نام رای دهندگان تاکید کرده است.

اکنون رییس اجرایی می‌گوید که تایید طرح نصب استکر بر کاپی شناسنامه‌ها مسوولیت کمیسیون مستقل انتخابات بوده که از سوی اعضای کمیسیون با اکثریت آرا رد شده اما قرار است این طرح بر آنان تحمیل شود.

داکتر عبدالله گفت:” اعضای کمیسیون امآنلاین شکایت دارند که زیر تهدید هستند و تحت فشار، مسایل برای شان تحمیل می‌شود و از جمله همین مساله که مطرح شده بود که صلاحیتش مربوط کمیسیون است. به فشار بالای شان تحمیل می‌شود و قرار است به فشار تحمیل شود که یا قبول کند همین را یا مساله حوزه را یا دیگر را. هیچ کس حق ندارد که استقلال کمیسیون را زیر سوال ببرد. این موضوع قابل قبول بر مردم نیست و این قربانی مردم در دفاع از حکومت و دموکراسی را زیر سوال می‌برد.”

وی تاکید کرد که طرح نصب استیکر بر کاپی‌های شناسنامه از سوی کمیسیون انتخابات رد شده و ادامه آن ممکن نیست.

رییس اجرایی افزود:” چهار نفر از اعضای کمیسیون نظرات‌شان را گفتند که از لحاظ حقوقی و تخنیکی این کار ممکن نیست. وقتی که ممکن نیست، سوال ختم است. هیچ پروسه دیگر دوام کرده نمی‌تواند و هیچ پروسه تحمیل شده نمی‌تواند”.

آقای عبدالله بیان کرد که حکومت هنوز در تامین امنیت انتخابات مشکل دارد و در عین حال مردم افغانستان با خطر جان‌شان در روند انتخابات ثبت نام می‌کنند. وی علاوه کرد که کمیسیون مستقل انتخابات براساس اکثریت اعضا فیصله‌های شان را انجام می‌دهند و هیچ نوع فشاری بر آنان قابل قبول نیست.

رییس اجرایی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات مسوولیت برگزاری انتخابات شفاف را داشته و حکومت در زمینه تامین امنیت و تجهیزات انتخابات آنهم بدور از هر نوع مداخله‌، تهدید و یا فشار با آنان همکار است.

پیشتر گزارش‌های منتشر شده بود که به دنبال رد طرح نصب استکر بر کاپی شناسنامه از سوی کمیشنران کمیسیون انتخابات رییس وستر غنی با برخورد ” توهین آمیز” از آنان خواسته که یا طرح را قبول کنند و یاهم استعفا دهند.

اکنون رییس اجرایی می‌گوید که تهدید به استعفا در کمیسیون مستقل انتخابات قابل قبول نبوده و این کار پروسه انتخابات را از مسیر اصلی آن دور می‌کند.

داکتر عبدالله از آخرین فرصت‌ها برای برگزاری انتخابات یاد کرده گفت:” آخرین فرصت‌‎ها را شاید ما در اختیار داشته باشیم بر یک انتخابات، تکرار گذشته را خواب ببینند. هیچ وقت مردم افغانستان اجازه نخواند داد که باز همه همان طور با سرنوشت مردم و با رای میلیونی مردم افغانستان دست گیم صورت بیگرد. این چیزی است که امآنلاین عدم علاقه مردم افغانستان است که می‌گویند رای گذشته ما کجا شد؟”.

وی گفت که مردم افغانستان با رای دادن از حق شان دفاع می‌کنند اما اگر حکومت با عملکرد خود این پروسه را زیر سوال ببرد، آن وقت باید به مردم افغانستان پاسخگو باشد.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر